Desetisíce lidí se v Gdaňsku rozloučily se zavražděným primátorem. Kaczyński na pohřeb nedorazil
V sobotu odpoledne pohřbili v severopolském Gdaňsku zavražděného primátora Pawła Adamowicze. Obřadu v bazilice Panny Marie se účastnil prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki i řada bývalých prezidentů a předsedů vlád. Fakticky nejmocnější politik současného Polska, předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński, ale podle předpokladů nedorazil. V týdnu chyběl i při minutě ticha v dolní komoře parlamentu.
Poslední cestu gdaňského primátora lemovaly v pátek večer zástupy tisíců lidí. Rakev s ostatky Pawła Adamowicze zahalenou městskou vlajkou převezl automobil ve smutečním průvodu z Evropského centra Solidarity do baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Tam v sobotu urnu uložili do krypty.
Bazilika se otevřela dvě hodiny před obřadem, před budovou dobrovolníci pokračovali v peněžní sbírce. I vdova Magdalena Adamowiczová vyzvala, aby lidé nepřinášeli květy a svíčky, ale raději přispěli na charitu.
Když zemřel Havel, pojmenoval po něm ulici v Gdaňsku, vzpomíná bratr zavražděného primátora
Číst článek
Vzhledem k omezené kapacitě baziliky, kam se vejde 3500 lidí, úřady zajistily přímý přenos z obřadu na osm obřích obrazovek. V centru města se podle Radia Gdaňsk shromáždilo na 45 000 lidí.
Lidé sledovali na obrazovkách obřad i v dalších městech, například ve Varšavy, Poznani či Vratislavi.
Prezidenti, premiéři a stovky starostů
Pohřeb organizovalo město Gdaňsk společně s Adamowiczovou rodinou, obřad měl přesto některé prvky státního pohřbu. Mezi smutečními hosty nechyběl prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki nebo předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk.
Účastnila se i řada dalších polských politiků, včetně pěti bývalých premiérů, exprezidentů Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewského a Bronisława Komorowského i 300 polských primátorů a starostů.
Mezi hosty byl i německý exprezident Joachim Gauck a primátoři Rotterdamu, Brém, Lipska a Hamburku.
V celém Polsku od pátečního do sobotního večera platí státní smutek.
Kaczyński chyběl na minutě ticha
Účast expremiéra a předsedy strany Práva a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského se před obřadem neočekávala. Nebyl ani seznamu hostů, které zveřejnilo město Gdaňsk.
Formálně pouhý poslanec chyběl i na minutě ticha a modlitbě, kterou polští poslanci v Sejmu Adamowicze ve středu uctili. Společně s mluvčí PiS Beatou Mazurekovou a místopředsedou sněmovny Ryszardem Terleckim dorazil Kaczyński těsně po pietě, i když v budově parlamentu byli přítomni už dříve.
Jarosław Kaczyński, wicemarszałkowie PiS Beata Mazurek i Ryszard Terlecki zasiedli w ławach sejmowych chwilę po tym, jak Sejm uczcił pamięć zamordowanego Pawła Adamowicza. @Fakty RMF FM
10:50 – 16. 01. 2019
Podle Mazurekové nechyběli záměrně. „Zpoždění na dnešní zasedání Sejmu je čistá náhoda, nehledejte v tom nic jiného. Takové situace se stávají a určitě se mohou stát každému,“ vysvětlovala ve středu na twitteru. Za absenci se však politici neomluvili.
V úterý večer předseda PiS informoval, že strana nepostaví do voleb nového primátora svého kandidáta. S Adamowiczem se také rozloučil formou nekrologu v novinách.
Tragický závěr charitativní sbírky
Adamowicz zastával funkci gdaňského starosty nepřetržitě od konce roku 1998. Patřil k politikům vstřícným vůči sexuálním menšinám i migrantům. Kvůli tomu býval častým terčem tvrdých útoků ze strany představitelů národně-konzervativní strany PiS, které v Polsku vládne od roku 2015, i médií blízkých této politické formaci.
Primátora pobodal v neděli 13. ledna večer útočník Stefan W. během závěru charitativní akcie Velký orchestr vánoční pomoci. Sedmadvacetiletý muž vběhl na pódium na náměstí v centru města a zasadil Adamowiczovi tři rány do srdce a břicha patnácticentimetrovým nožem. Zraněním primátor podlehl o den později.
Polští policisté zadrželi v Gdaňsku muže, který po telefonu vyhrožoval šéfovi Evropské rady Tuskovi
Číst článek
O motivech činu polská média dále spekulují, bez ohledu na ně ale v zemi začala emotivní debata o nenávistných výrocích a chování. Policie během týdne zadržela několik lidí, kteří na internetu vyzývali k násilí proti dalším politikům, včetně předsedy Evropské rady Donalda Tuska.
Kritizovaná reportáž TVP
Pod ostrou kritikou se ocitla provládní veřejnoprávní Polská televize, která v den smrti primátora odvysílala reportáž o nenávistných výrocích politiků. Ta ovšem obsahovala výlučně prohlášení opoziční Občanské platformy a ani jednou nezmínila vládnoucí stranu PiS.
Polská televize je dlouhodobě pod palbou kritiky kvůli svému neobjektivnímu, aktivistickému a nevyváženému zpravodajství, které jde na ruku vládě. Ředitelem instituce, která je finančně závislá i na příspěvcích z rozpočtu a která po volbách v roce 2015 prošla výraznou personální obměnou, je bývalý politik PiS Jacek Kurski.
Kvůli pondělní reportáži se spekulovalo i o jeho odvolání, podle médií k tomu Kaczyńského přesvědčovali sami politici PiS.
Loupil kvůli penězům na taxi a kasino. Kdo je Stefan W., který zavraždil primátora polského Gdaňsku?
Číst článek
Podle komentátorů se očekává, že vražda primátora minimálně krátkodobě straně PiS odebere politické body.
Násilník na steroidech
Vrah Stefan W. má kriminální minulost, ve vězení si odpykal trest pět a půl roku za ozbrojené přepadení bank. Na svobodu vyšel na začátku loňského prosince. Podle médií má trpět schizofrenií.
Polská tisková agentura v pátek uvedla, že Stefan v prosinci plánoval útok ve Varšavě, měl se údajně pokusit i o přelezení plotu u Prezidentského paláce. To ale záhy popřely bezpečnostní složky s tím, že žádný takový incident neevidují.
V páteční reportáži soukromé televize TVN popsal pachatele jeho dlouholetý známý. Podle něj je Stefan velmi agresivní člověk, který na sebe rád strhával pozornost. „Fascinovala ho smrt, nosil u sebe neustále nůž, od patnácti bral steroidy a drogy,“ říká muž v reportáži.
Schizofrenii měli Stefanovi diagnostikovat už na základní škole, později se ale odmítal dál léčit. „Také falšoval dokumenty a rád se převlékal se za policisty, říká známý pachatele s tím, že Stefan pochází z chudé rodiny. Primátor Adamowicz měl paradoxně rodině pomoci, když se zasadil o to, aby dostala k dispozici větší městský byt.