Miliony korun za zprávy o vůdcích Hamásu. Izrael v Gaze šíří letáky, nabízí v nich vysoké odměny
The new pamphlets airdropped by the Israelis offer monetary rewards to the residents for the information on Yahye Sinwar, his brother Mohammad, Rafah aSalame (head of Hamas intelligence and Khan Younis operations) and lastly Muhammed Deif for the lowest amount pic.twitter.com/RnqNo1kQSG
— Gaza Report - اخبار غزة (@gaza_report) December 14, 2023
Izraelská armáda podle obyvatel Pásma Gazy začala rozdávat letáky, ve kterých nabízí odměnu 400 000 dolarů (8,9 milionu korun) za informace o lídrovi Hamásu v Pásmu Gazy Jahjáovi Sinvárovi. Za informace o jeho bratrovi Muhammadovi Sinvárovi nabízí 300 000 dolarů (6,7 milionu korun). Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský list Haarec.
Odměnu vypsal Izrael i za další vůdce Hamásu. Například 200 000 dolarů (4,4 milionu korun) je ochotný zaplatit za informace o Rafáovi Salámím a 100 000 dolarů (2,2 milionu korun) v případě velitele ozbrojeného křídla Hamásu Muhammada Dífa.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Izraelské obranné síly zároveň zveřejnily záběry, na kterých se podle nich palestinští ozbrojenci vzdávají izraelským vojákům před nemocnicí Kamála Advána v severní části Pásma Gazy.
Na videu je vidět, jak mladí muži svlečení do půli těla odevzdávají zbraně. Armáda uvedla, že po bojích s ozbrojenci v blízkosti nemocnice se asi 70 operativců Hamásu vzdalo izraelským vojákům a odevzdalo zbraně. Následně byli převezeni k výslechům, které provádí vojenská zpravodajská služba a bezpečnostní služba Šin Bet.
Záběry se svlečenými Palestinci jsou pravé, tvrdí BBC. Mezi zadrženými jsou údajně i novináři
Číst článek
Minulý týden se na sociálních sítích objevily fotografie, na nichž skupiny mužů svlečených do spodního prádla klečí na zemi v přítomnosti izraelských vojáků. Na Izrael se kvůli tomu snesla kritika, že se zajatci nezachází důstojně a podle mezinárodního práva. Izraelská média uvedla, že šlo o příslušníky Hamásu.
List The Washington Post v této souvislosti napsal, že izraelská armáda, která izraelská média cenzuruje, rozšíření snímků nezabránila. Tvrzení, že zadržení jsou pouze bojovníci Hamásu, však byla zpochybněna.
Palestinci v Pásmu Gazy identifikovali své příbuzné, kteří podle nich nebyli bojovníky, a někteří z nich byli propuštěni, uvedl Washington Post. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller snímky označil za „velmi znepokojující“ s tím, že USA si od Izraele vyžádají další informace.
Desítky rukojmí
Špičkám Hamásu na stopě. Okno pro ostrou akci se Izraeli krátí, USA prý dochází trpělivost
Číst článek
Izrael zahájil válku proti hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, poté, co tato skupina 7. října zaútočila na Izrael, zabila asi 1200 lidí a dalších více než 200 jich unesla do Pásma Gazy. Část rukojmích byla propuštěna výměnou za palestinské vězně v rámci týdenního příměří na konci listopadu.
Vetší část izraelské pozemní operace v Pásmu Gazy, kterou židovský stát zahájil koncem října, se dosud soustředila na sever tohoto území, v prosinci armáda potvrdila, že operaci rozšířila také na jih.
Podle středečního oznámení ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy si izraelské útoky dosud vyžádaly život více než 18 600 Palestinců, z toho většinou civilistů. Informace ale nelze nezávisle ověřit.