Papež František je jako první hlava katolické církve v Iráku. Vatikán čelí kvůli cestování kritice

Papež František v pátek v poledne přiletěl do Bagdádu. Cílem jeho první návštěvy Iráku je přimět místní křesťany, kterých v zemi ubývá, aby vlast neopouštěli a podíleli se na obnově státu po mnohaletých bojích a diskriminaci, píše agentura AP. Cesta se koná navzdory trvající pandemii covidu-19 a bezpečnostním rizikům.

Bagdád (Aktualizováno: 14:19 5. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František podnikne jako první hlava katolické církve cestu po Iráku

Papež František stráví v Iráku čtyři dny | Foto: Vatican Media | Zdroj: Reuters

Letadlo s papežem přistálo na bagdádském letišti krátce před 14.00 místního času (12.00 SEČ). Podle agentury Reuters kromě ochranky Františka doprovází zhruba 75 novinářů.

Papež v novoročním požehnání vyzval k mírovému řešení konfliktu v Jemenu, mluvil i o pandemii

Číst článek

Irák v očekávání hlavy katolické církve zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a na zastávky na papežově trase vyslal tisíce příslušníků speciálních jednotek. Po Iráku bude papež podle Reuters cestovat letadlem, vrtulníkem a zřejmě i opancéřovaným vozem. K větším bezpečnostním obavám přispěly nedávné raketové útoky na americké cíle v Iráku i lednový útok sebevražedného atentátníka v Bagdádu, při němž přišlo o život 32 lidí a k němuž se přihlásila sunnitská militantní skupina.

V centrální části metropole lidé vyvěsili plakáty a transparenty vítající hlavu katolické církve. Objevily se také billboardy, na kterých je vedle papežovy fotografie slogan „Všichni jsme bratři“. Ulice zdobí irácké a vatikánské vlajky a na centrálním náměstí Tahrír byl umístěn umělý strom s vatikánským státním znakem.

„Jsem velmi rád, že mohu opět cestovat,“ řekl papež novinářům v letadle. Jeho návštěva Iráku je první cestou mimo Itálii od listopadu 2019. Cestu označil za povinnost k zemi, které byla mnoho let mučena.

‚Setkání minaretů a zvonů‘

Irácký ministr zahraničí Fuád Husajn uvedl, že Iráčané jsou připraveni přijmout papežovo poselství míru a tolerance. Návštěvu označil za historické setkání „minaretů a zvonů“.

V jistém smyslu čelíme vzdělávací katastrofě, uvedl papež František k distanční výuce

Číst článek

Čtyřiaosmdesátiletý František během čtyřdenní návštěvy zavítá do Mosulu, kde byla v minulosti větší komunita křesťanů, ale jehož kostely zničili bojovníci teroristické organizace Islámský stát. Další zastávkou bude historický Ur, odkud podle bible pocházel prorok Abraham uctívaný židy, křesťany i muslimy. V Nadžafu se má papež setkat s hlavou šíitské komunity, velkým ajatolláhem Alím Sistáním, a očekáván je také v iráckém Kurdistánu, který se ujal křesťanů prchajících z jiných částí Iráku.

Desítky mužů, žen a dětí se před Františkovým příletem shromáždily před jedním z bagdádských kostelů. Mnozí neměli roušky a nedodržovali rozestupy. Následně podle AP autobusem zamířili na letiště, aby tam papeže přivítali.

Kritika cesty

Bagdád i Vatikán odmítly přílišné obavy z toho, že návštěva přispěje k dalšímu šíření koronaviru. Trvají na tom, že budou dodržovány rozestupy a budou vymáhána veškerá preventivní opatření.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni tento týden řekl, že papežova návštěva Iráku je „aktem lásky“ a že je důležité, aby to Iráčané věděli.

„Přicházím k vám jako poutník míru, abych zopakoval, že jste všichni bratři,“ řekl papež ve videovzkazu Iráčanům v předvečer příletu. „Přicházím jako poutník mírů hledající bratrství a hnán touhou společně se modlit a kráčet také s bratry a sestrami z jiných náboženství,“ doplnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme