Palestinští bratři si stěžovali na zacházení v izraelském zajetí. OSN eviduje víc takových podnětů

Trojice palestinských bratrů popsala agentuře Reuters podle nich nelidské zacházení, kterému byli vystaveni v izraelském zajetí. V zařízeních pod kontrolou izraelské armády zůstali zhruba dva týdny, aniž by byli z něčeho obviněni. Jejích vyprávění nemohla agentura Reuters nezávisle ověřit. Izraelská armáda tvrdí, že dodržuje mezinárodní právo.

Sledovali jsme online Rafáh (Pásmo Gazy) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži v uprchlickém táboře pečou chléb

Muži v uprchlickém táboře pečou chléb | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Úřady OSN tvrdí, že dostaly více podnětů, ve kterých si Palestinci stěžují na špatné zacházení během izraelského věznění.

Reportér agentury Reuterts mluvil s bratry ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy, kam se trojice mužů uchýlila po propuštění z izraelského zajetí. Muže izraelská armáda zadržela ve městě Gaza na začátku prosince a propustila je zhruba po dvou týdnech. Ti nyní tvrdí, že jim armáda neřekla, proč se je rozhodla zadržet a z čeho je podezřívá. Vězněni byli odděleně na různých místech.

Znásilnění, mučení i upalování. Hamás použil systematické sexuální násilí jako zbraň

Číst článek

Kritiku nedávno vyvolaly záběry z Pásma Gazy, na kterých byli palestinští zajatci svlečení jen do spodního prádla. Tento postup izraelská armáda obhajuje tvrzením, že při bojích s palestinským hnutím Hamás se musí ujistit, že zadržení muži nemají zbraně.

Bratři Jasínové uvedli, že byli v izraelském zajetí vystaveni nelidskému zacházení a různým ústrkům. Museli se například svléct do spodního prádla. Podle jednoho z bratrů byli zajatci převezeni do otevřeného prostoru, kde dozorci zhasínali cigarety na kůži zajatců, stříkali na ně vodu a písek či na ně močili.

„Mlátili nás, a kdo po bití zvedl hlas, byl zmlácen znovu,“ uvedl jeden z bratrů. Další popsal situaci, kdy izraelští vojáci zajatcům zakázali mluvit mezi sebou či se modlit. Kdo pokyn nerespektoval, dostával rány do hlavy a těla.

Při útoku na tábor Maghází v Pásmu Gazy došlo k chybě, špatný výběr munice, uvedl Izrael

Číst článek

Bratři reportérům ukázali čerstvé popáleniny na kůži, které podle nich dokládají pravdivost toho, o čem mluvili. Špatné zacházení potvrdili i další Palestinci, kteří ale nechtěli uvést své jméno.

Izraelská armáda uvedla na dotaz agentury Reuters, že v Pásmu Gazy zatýká a drží v zajetí Palestince v souladu s mezinárodním právem. To nelidské zacházení či mučení zajatců zakazuje a zadržení umožňuje jen z bezpečnostních důvodů.

Prokuratura Mezinárodního trestního soudu (ICC) vyzvala Izrael i Hamás, aby respektovaly při bojích mezinárodní právo. Konflikt začal 7. října, kdy hnutí Hamás zaútočilo na izraelská území u Pásma Gazy. Při útoku podle izraelských úřadů zemřelo 1200 lidí, izraelské údery podle palestinských úřadů stály v Pásmu Gazy život zhruba 21 500 lidí.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme