Palestinské frakce podepsaly ‚Pekingskou deklaraci‘. Chtějí po konci války vytvořit prozatímní vládu

Palestinské hnutí Fatah, teroristické hnutí Hamás a dalších 12 palestinských frakcí v úterý v Číně po třech dnech jednání podepsaly dohodu o vytvoření takzvané prozatímní vlády národního usmíření v Pásmu Gazy, až na tomto palestinském území skončí válka. Podle agentury AFP to oznámil čínský ministr zahraničí Wang I.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci palestinských frakcí po podpisu dohody v Pekingu s čínským ministrem zahraničí Wangem Yi

Zástupci palestinských frakcí po podpisu dohody v Pekingu s čínským ministrem zahraničí Wangem Yi | Zdroj: AFP / Profimedia

Cílem Fatahu i Hamásu je podle televizní stanice Al-Džazíra vytvoření palestinského státu s hranicemi z roku 1967. Frakce však zůstávají rozdělené v názoru na prostředky, jak toho dosáhnout – Fatah se přiklání k vyjednávání, zatímco Hamás obhajuje ozbrojený boj proti Izraeli. Obě skupiny jsou znesvářené od krvavého převratu z roku 2007, při kterém Hamás převzal od Fatahu moc v Pásmu Gazy.

Nikdo neřekl, abychom se evakuovali, říká Palestinec. Počet obětí útoků v Chán Júnisu je podle Hamásu 70

Číst článek

Za Hamás v Pekingu jednal vůdce politického křídla hnutí Ismáíl Haníja a za stranu Fatah její místopředseda Mahmúd Alúl. Dohoda mezi oběma frakcemi přináší potenciální průlom v době, kdy Izrael a Hamás patrně dosahují pokroku v jednáních o příměří v Pásmu Gazy.

Spolupráci obou palestinských hnutí považuje řada expertů za klíčovou pro poválečnou obnovu Gazy, podotýká list The New York Times. Frakce v Pekingu naposledy jednaly v dubnu, kdy pokusy o smíření selhaly.

„Dnes podepisujeme dokument, který vyzývá k národní jednotě, a jsme odhodláni završit cestu národní jednoty,“ řekl v úterý Al-Džazíře vysoký představitel Hamásu Músa abú Marzúk.

Z dosavadních informací není jasné, zda je Hamás ochotný definitivně se vzdát boje jako prostředku k vytvoření palestinského státu. Při rozhovorech v Káhiře a Dauhá o příměří s Izraelem dalo teroristické hnutí najevo, že by po skončení války mohla Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu spravovat vláda složená z nestraníků, což by otevřelo cestu k uspořádání všeobecných palestinských voleb, píše The New York Times.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme