Rusové dál útočí na východě Ukrajiny. Po ostřelování nemocnice zemřela žena, tvrdí gubernátor
Při ruském ostřelování fungující nemocnice v Severodoněcku v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny zemřela žena, uvedl na sociální síti Telegram tamní gubernátor Serhij Hajdaj. Ruská vojska dál útočí na východě Ukrajiny, informoval ve středu ukrajinský generální štáb, který zároveň připustil dobytí několika obcí ruskými silami. Americký Institut pro studium války (ISW) se domnívá, že ruské invazní jednotky postupují pomaleji, ale metodičtěji.
Rusové podle gubernátora Serhije Hajdaje věděli, že v ostřelované nemocnici jsou pacienti, ale to je nezastavilo. Jeho tvrzení však nelze nezávisle ověřit. Hajdaj ruské síly obvinil, že jejich pravým úmyslem bylo zabít raněné i lékaře.
Doplnil, že v oblasti zůstaly jen dvě fungující nemocnice, a to právě v Severodoněcku a Lysyčansku. Obě města měla před válkou zhruba 100 000 obyvatel.
Bombardování bytů i rabování restaurace. Obyvatelé ukrajinské Irpině popisují řádění ruských vojáků
Číst článek
Severodoněcká nemocnice ve středu podle něj utrpěla značné škody a je poškozeno několik jejích pater. Gubernátor zveřejnil také videozáznam z vnitřku budovy. Na záběrech jsou vidět rozbitá okna, střepy na schodišti a poničené vybavení v místnostech. Tamní lékaři ale podle Hajdaje dál poskytují pacientům pomoc.
Podle ukrajinské strany také pokračovalo ruské ostřelování a bombardování Charkova a masivní ostřelování obklíčených ukrajinských sil v ocelárnách Azovstal v Mariupolu. V Doněcké oblasti jsou ruské jednotky aktivní prakticky podél celé frontové linie. Moskva mimo jiné tvrdí, že přesnými střelami dalekého doletu zničila v areálu hliníkárny v Záporožské oblasti velkou zásilku zbraní, dodaných ukrajinské armádě z USA a z evropských zemí. Podobné údaje válčících stran nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Institut pro studium války ve své zprávě uvádí, že Rusko postupuje pomaleji, ale metodičtěji - alespoň na linii mezi městy Izjum a Rubižne, kde ruské oddíly postupují v bližší vzdálenosti od sebe, což jim umožňuje navzájem si poskytovat strategickou podporu.
Situace v Ponděstří
ISW také upozornil, že se Moskva může pokusit destabilizovat Moldavsko skrze operace pod falešnou vlajkou v jeho separatistickém regionu Podněstří. Tamní úřady oznámily, že v noci na středu byla z Ukrajiny ostřelována příhraniční vesnice Cobasna (Kolbasna). Jedná se o další z řady incidentů, které tento týden podle podněsterských úřadů cílily na tamní infrastrukturu.
Rusko chce podle generála ovládnout Donbas a jih Ukrajiny. Plánuje spojení se separisty v Podněstří
Číst článek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil ruské tajné služby ze snahy destabilizovat situaci v Podněstří a odradit Moldavsko od podpory jeho země. Kyjev v této souvislosti vyjadřuje obavy, že se ruské síly chystají území neuznávané proruské republiky používat k podnikání dalších útoků na Ukrajinu. Ukrajinské ministerstvo zahraničí už dříve poukázalo na skutečnost, že incidenty se odehrály poté, co velení ruské armády avizovalo, že chce vytvořit přes Ukrajinu pozemní most s Podněstřím.
Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko však tvrdí, že Moskva by se ráda vyhnula vtažení tohoto regionu do dění na Ukrajině.
Reakce Putina
„Pokud se někdo rozhodne zvenčí vměšovat do toho, co se děje, a bude vytvářet z našeho pohledu nepřijatelné hrozby strategického charakteru, musí mít na paměti, že naše protiúdery budou bleskové,“ prohlásil ve středu Putin.
Na setkání s poradním sborem parlamentu také ubezpečoval, že ruská ekonomika ustála nové sankce, které proti ní přijaly západní země v reakci na invazi na Ukrajinu. V důsledku postihů nicméně prudce klesla cena rublu, výrazně je postižen ruský finanční sektor, centrální banka ztratila přístup k velké části svých zahraničních rezerv a ze země odešla řada západních firem.
Plyn může přestat proudit kdykoli. Rusko je v absolutní válce se Západem, říká zvláštní velvyslanec
Číst článek
Ruská plynárenská společnost Gazprom ráno zcela zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Cena plynu pro evropský trh se pak výrazně zvýšila. Evropská unie oznámila, že chystá společnou reakci, podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.
Rusko dále ohlásilo zavedení sankcí proti 287 britským politikům v odvetě za dřívější britské sankce vůči ruským poslancům. Na ruském "černém seznamu" se ocitla i řada lidí, kteří už roky nejsou členy dolní komory britského parlamentu a tamní média spekulují, že Moskva nevycházela z aktuálního seznamu poslanců. Z Moskvy rovněž přišla zpráva o recipročním vyhoštění tří norských a osmi japonských diplomatů.