‚Vypadá strašně, nemá zuby, zestárl, ale žije.‘ Skončil v ruském zajetí, žena ho nemohla najít téměř rok
Mnohé manželky ukrajinských vojáků zajatých v Mariupolu stále čekají, kdy jejich muže Rusko vydá nebo vymění. Doposud se podle sdružení Navždy věrni dostalo domů 1863 vojáků.
Pětadvacetiletá pedagožka Olha (příjmení na její žádost nezveřejňujeme) z Mykolajiva čeká na zprávy o svém muži téměř rok. Teprve před několika týdny zjistila, že je naživu.
Utrpení dětí, bitevní pole i fascinace technikou. Válečná fotografie z Ukrajiny vypráví lidské příběhy
Číst článek
Od dubna, kdy Ruská armáda dobyla továrnu Iljič (méně známé místo bojů než Azovstal – pozn. red.), o něm neměla žádné zprávy.
Nakonec ho objevila na sociální síti Telegram, kde ruští dobrovolníci zveřejňují videa a fotografie zajatých. Ruské úřady přitom Olze odpověděly, že žádného takového zajatce nemají.
Na Soborné ulici (dříve Sovětské) v centru Mykolajiva postává student s kytarou a reproduktorem, u stolku sedí lidé, popíjejí kávu a v chladném počasí poslouchají melancholické ukrajinské písně.
Video z ruského vězení
Do města nedopadla žádná raketa od Nového roku. Olha míří do prosklené kavárny, jde sama, pětiletého syna nechala doma s matkou. Z kapsy kabátku vytahuje telefon a ukazuje video z kanálu nazvaném Pomoc ukrajinských zajatcům.
„Vím, že je ve vězení v Horlivce, v Doněcku. Když jsem poprvé viděla to video, vypadly mi z ruky špagety a rozklepala jsem se. Vypadá strašně, nemá zuby, zestárl, ale žije.“
Ukrajina a Rusko si vyměnily 202 zajatců. Kyjev uvádí, že mnoho z vojáků je zraněných
Číst článek
Její muž Pavel sloužil v 1. batalionu mořské pěchoty od roku 2014. Za jakých okolností padl do zajetí, Olha netuší. Ví ale, že nebyl zraněný.
„Vloni mi slíbil, že přijede v květnu na moje narozeniny, začala válka, a byl konec.“ Olha se pokoušela poslat Pavlovi do vězení nějaké jídlo a teplé oblečení, ale neúspěšně. V tomto jí ruští dobrovolníci nepomohou, a přes hranici se nedostane. Vyjednávání s doněckými úřady podle ní také ztratilo smysl.
„Doněcká lidová republika se stala rozhodnutím ruského prezidenta součástí Ruska, takže se nedá vyjednávat s nikým jiným než s Ruskem. A Rusové tvrdí, že můj muž tam není. Zajatci se pohybují v podivném právním vakuu a vlastně nemají žádná práva podle Ženevské konvence.“
Žádala o pomoc
Olha požádala o pomoc i Mezinárodní červený kříž, ale bezvýsledně. Všechno to stojí a padá s přístupem ruské strany. Ženy zajatých vojáků se sdružily v organizaci Věrni navždy, což je také bojové heslo mořské pěchoty. Předsedkyní je Inna Turová z Kyjeva.
‚Zuřivá brigáda‘, která vyžene Rusy i z Krymu. Ukrajinské ministerstvo verbuje do nové útočné gardy
Číst článek
„Zatím se díky vyjednávání naší vlády podařilo dostat domů 1863 hrdinů. Děkujeme za snahu všem, kteří nám pomáhají, ale mnoho mužů tam ještě zůstává. V zajetí se jeden den táhne jako rok, žijeme s nadějí, že se jednou vrátí, že nám svět pomůže.“
Světlovlasá pedagožka Olha už oslovila všechny možné úřady jak v Ukrajině, tak v Doněcku.
„Já bych se kvůli tomu roztrhala, ale už jsem asi všechny možnosti vyčerpala. Prostě jen čekám.“
Olha nedostává od Pavla žádné dopisy, ani mu nepíše. Spojení není možné. Jediné, co ji se synem zbývá, je sledovat kanál na telegramu a dívat se na 44 sekund dlouhé video z ruského vězení.