Odlesňování přispívá ke změně klimatu, varují před OSN kmeny z Peru i Indonésie
Představitelé 171 států světa, včetně Česka, stvrdili v newyorském sídle OSN klíčovou dohodu. Dokument je považován za bod obratu v boji proti nebezpečným změnám klimatu. Vědci a aktivisté ale varují, že jde o první krok na dlouhé cestě. Dramatické dopady už teď ovlivňují životy milionů lidí z nejrůznějších koutů světa.
Mezinárodní shromáždění se proto v těchto dnech odehrává i před branami instituce.
Dohromady svedlo zástupce původních kmenů z oblastí, které změny klimatu pozorují zblízka - z Peru a Indonésie.
Před masivním odlesňováním varují původní kmeny z Peru i Indonésie. Dopady na klima popsali jejich zástupci Lence Kabrhelové
Právě tam pokračuje masivní odlesňování, které nejenže urychluje globální oteplování, ale také připravuje o domov lidi, kteří v lesích žili a starali se o ně tisíce let.
Diana Riosová z Peru varuje, že zdánlivě neviditelný problém má v konečném efektu důsledky pro každého.
Drobná žena oblečená v tradičním oděvu vybojovala svému kmeni oficiální právo na půdě, kde její lidé žili odjakživa, zůstat.
Sama za to zaplatila vysokou cenu. Úsilí o záchranu deštného pralesa se setkalo s násilnou reakcí. Nelegální těžaři dřeva zabili před dvěma roky jejího otce a tři další lidi.
O zachování původního ekosystému se na druhém konci světa, v indonéské džungli, snaží i Mina Setrová. Původní národy, přestože samy k emisím a změnám klimatu téměř nepřispívají, pociťují důsledky velmi tvrdě, říká.
Státy podepíšou na Den Země pařížskou klimatickou dohodu
Číst článek
I proto se aktivisté, vědci, ale třeba i slavné hvězdy rozhodli na jejich situaci upozorňovat.
Herec Alec Baldwin varuje, že poukud se kácení pralesů nezastaví, nezvratné důsledky pocítí celá planeta. Všichni by se pak měli zasadit o to, aby původní národy měly právo v lesech žít.
Podle Frances Seymourové z Centra pro globální rozvoj se musí změnit to, jak o klimatu přemýšlíme. V rozvinutém světě se debatuje hlavně o omezení emisí z fosilních paliv, což je podle ní jen jeden z mnoha kroků.
Likvidace deštných pralesů, i když se může zdát jako vzdálený problém, přispívá dramaticky k oteplování. Pokud by lesy byly chráněné, měly by podle vědců schopnost pohltit až třetinu globálních emisí, dodává.