Odlesňování přispívá ke změně klimatu, varují před OSN kmeny z Peru i Indonésie

Představitelé 171 států světa, včetně Česka, stvrdili v newyorském sídle OSN klíčovou dohodu. Dokument je považován za bod obratu v boji proti nebezpečným změnám klimatu. Vědci a aktivisté ale varují, že jde o první krok na dlouhé cestě. Dramatické dopady už teď ovlivňují životy milionů lidí z nejrůznějších koutů světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ne všechnu půdu v Amazonii pokrývá vegetace. Odlesňování třeba kvůli získávání pastvin je tu časté

Ne všechnu půdu v Amazonii pokrývá vegetace. Odlesňování třeba kvůli získávání pastvin je tu časté | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Mezinárodní shromáždění se proto v těchto dnech odehrává i před branami instituce.

Dohromady svedlo zástupce původních kmenů z oblastí, které změny klimatu pozorují zblízka - z Peru a Indonésie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před masivním odlesňováním varují původní kmeny z Peru i Indonésie. Dopady na klima popsali jejich zástupci Lence Kabrhelové

Právě tam pokračuje masivní odlesňování, které nejenže urychluje globální oteplování, ale také připravuje o domov lidi, kteří v lesích žili a starali se o ně tisíce let.

Diana Riosová z Peru varuje, že zdánlivě neviditelný problém má v konečném efektu důsledky pro každého.

Drobná žena oblečená v tradičním oděvu vybojovala svému kmeni oficiální právo na půdě, kde její lidé žili odjakživa, zůstat.

Sama za to zaplatila vysokou cenu. Úsilí o záchranu deštného pralesa se setkalo s násilnou reakcí. Nelegální těžaři dřeva zabili před dvěma roky jejího otce a tři další lidi.

O zachování původního ekosystému se na druhém konci světa, v indonéské džungli, snaží i Mina Setrová. Původní národy, přestože samy k emisím a změnám klimatu téměř nepřispívají, pociťují důsledky velmi tvrdě, říká.

Státy podepíšou na Den Země pařížskou klimatickou dohodu

Číst článek

I proto se aktivisté, vědci, ale třeba i slavné hvězdy rozhodli na jejich situaci upozorňovat.

Herec Alec Baldwin varuje, že poukud se kácení pralesů nezastaví, nezvratné důsledky pocítí celá planeta. Všichni by se pak měli zasadit o to, aby původní národy měly právo v lesech žít.

Podle Frances Seymourové z Centra pro globální rozvoj se musí změnit to, jak o klimatu přemýšlíme. V rozvinutém světě se debatuje hlavně o omezení emisí z fosilních paliv, což je podle ní jen jeden z mnoha kroků.

Likvidace deštných pralesů, i když se může zdát jako vzdálený problém, přispívá dramaticky k oteplování. Pokud by lesy byly chráněné, měly by podle vědců schopnost pohltit až třetinu globálních emisí, dodává.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme