Obyvatelé Damašku se bojí dalšího vývoje, řada z nich odjíždí do Libanonu
Útok na Sýrii vyvolá katastrofu - je o tom alespoň přesvědčena velká část obyvatel metropole Damašku, a řada z nich proto raději odjíždí do sousedního Libanonu. Obávají se totiž, že pozice uvolněné armádou zaplní radikální islamisté. Mnozí Syřané žijící v hlavním městě však i nadále doufají, že Spojené státy nakonec nezaútočí.
Řidič minibusu volá na blížící se rodinu. Mladý muž s manželkou a dvěma dcerami přichází od hraniční kontroly pěšky. Ruce mají obtěžkané taškami a na otázku, zda chtějí nastoupit, odpoví kladně.
Podobný obrázek nyní nabízí hraniční přechod Masnaa prakticky každý den, od rána do večera.
„Přijíždím ze Sýrie, ale i Libanon je má země. Žijí tu mí rodiče. Teď si potřebuji vyřídit doklady a pak rychle za otcem a matkou, dlouho jsem své rodiče neviděl,“ říká mi asi třicetiletý rodák z Damašku. Budoucnost Sýrie je podle něj nejistá, proto odjel. Nevěří také, že se situace po případném útoku Američanů zlepší.
Reportáž Roberta Mikoláše z libanonsko-syrské hranice, přes kterou prchají mnozí obyvatelé Damašku
„Nevím, co pak bude… Bůh nám žehnej,“ odpoví a odjíždí - za příbuznými, ke kterým se v posledních dnech uchyluje řada obyvatel syrské metropole.
„Jedu navštívit dceru, doufám, že Američané nezaútočí. Bůh přece dělá jen dobré věci,“ věří asi sedmdesátiletý muž, který se v taxíku tísní s pěti dalšími lidmi.
Rušno je však i na druhé straně. Zpět do Sýrie se totiž vrací o ještě něco více lidí, než z ní odjíždí.
„Pracuji v Libanonu. Deset let sem jezdím za prací… Jsem Syřan pracující v Libanonu, a proto také každý den jezdím domů do Damašku,“ prozrazuje řidič jednoho z autobusů.
Obama: USA se nevyhýbají diplomatickému řešení syrské krize
Číst článek
Strach prý nemá, stejně jako dvě mladé dívky. Prý je armáda ochrání, především pak od islamistů. Mnozí z nich, zejména bojovníci z Fronty Al-Nusrá, už napadli i řadu křesťanských obcí a zaútočili i na Malúlu s kláštery, kde mše jsou dodnes slouženy v jazyce z dob Ježíše Krista.
„Právě tam jedu, vůbec nevím, co se tam stalo. Mám stejné informace jako vy, z rádia a televize. Prý zabili několik kněží a vypálili kostely, tak nevím. Je to ale můj domov, moje země, proto se tam vracím,“ vysvětluje mi mnich z Malúly, který po kontrole dokladů míří do Sýrie.