Obama je prezidentem 2 roky. Co mu vyčítají jeho odpůrci?

Přesně před dvěma lety skládal Barack Obama prezidentskou přísahu. Od té doby se na americké politické scéně objevil nový fenomén: Hnutí čajových dýchánků – Tea Party. Různorodá koalice aktivistů, které spojuje hlavně odpor vůči skoro všemu, co prezident Obama podniká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Obama

Prezident Obama | Foto: Bílý dům

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech se vypravil mezi členy Tea Party, aby zjistil, jestli najdou na vládě Baracka Obamy alespoň něco pozitivního.

V sále knihovny dvousettisícového města Chesapeak v jihozápadním koutu Virgínie začíná schůze místní organizace Tea Party. Hnutí svým názvem odkazuje na historickou událost Čajový dýchanek v Bostonu, která byla jedním z klíčových momentů vzplanutí americké revoluce. V sále sedí na židlích odhadem 40, možná 50 lidí, řečník nepotřebuje mikrofon ani podium.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA - balíček o Tea Party.mp3

„Smyslem téhle schůzky je přiblížit náš cíl a tím je návrat k původním myšlenkám ústavy,“ vysvětluje Bob Rowland, hlavní organizátor zdejší buňky Tea Party a pokračuje:

„Chceme se prostě vrátit k řádu, kdy jsou respektována práva jedince a jeho vlastnictví. V posledních pár letech se věci tak nějak vymkly kontrole a my to chceme napravit.“

Barack Obama začal přirozený řád věcí v Americe rozvracet rozhazovačnou politikou, která zemi neúměrně zadlužuje. Tím zadělává na stále vyšší daně a rozšiřuje pravomoci centrální vlády ve Washingtonu a to odporuje původnímu smyslu ústavy.

Proto se také Tea Party už svým názvem hlásí k odkazu americké revoluce. Prvním příkladem Obamovy rozvracečské tendence byl stimulační balíček - státní finanční injekce v řádu stovek miliard dolarů, které měly obrazně roztočit kola zpomalující ekonomiky. Barack Obama ho prosadil hned po nástupu do Bílého domu. Vláda sice tvrdí, že tím zachránila miliony pracovních míst, ale Bob to vidí jinak:

„Stimulační balíček? Zdvojnásobit náš národní dluh během dvou let? To je prostě nepředstavitelné! Vstávají mi z toho hrůzou vlasy na hlavě! Takhle se přece nemůžete chovat. Já to tak nedělám ve svém osobním životě a nechci, aby se tak chovala moje vláda.“

Barack Obama s manželkou Michelle | Foto: Tomáš Adamec

Bob Rowland pracoval jako dětský lékař, dnes je v důchodu. Nenašel nic dobrého ani na reformě zdravotnictví, kterou prezident Obama loni prosadil:

„Ne! Nic! Nula! Nic takového mě nenapadá. Víte co? Zkusím se zamyslet.“

A pak Bob mlčí a zírá trochu teatrálně do stropu. Reforma mimo jiné počítá s tím, že by za pár let měly mít zdravotní pojištění desítky milionů Američanů, kteří dnes žádné nemají, nejčastěji proto, že je drahé.

„Je hodně lidí, kteří se rozhodnou obejít bez pojištění. Většinou mladých lidí, kteří nejsou nemocní. Mají právo nemít pojištění, když ho nechtějí. My tady v Chesapeaku máme dobročinnou kliniku, kde je péče zdarma. Ty lidi, kteří si pojištění nemůžou dovolit, tam můžou jít. Lékaři tam pracují dobrovolně ve volném čase, stejně tak ošetřovatelé a ošetřovatelky. Není to tak, že bychom se nestarali. Ale my prostě nechceme, aby nám někdo jiný říkal, co můžeme nebo nemůžeme dělat v naší vlastní zemi.“

Proč vyplácel banky?

Za zakladatelku Tea Party v Chesapeaku je považovaná Karen Hurdová. Organizace podle ní nevznikla v žádném případě jako protest proti samotnému Baracku Obamovi, i když se to tak může zdát.

„Už v roce předtím, než byl Obama zvolený, narůstal pocit nespokojenosti. Začínala recese a vláda přišla s pomocí bankám, která stála stovky miliard dolarů. To byl moment, kdy si většina Američanů řekla: Počkejte, proč bychom měli dávat peníze Wall Streetu. To oni se přece mají starat o peníze a vydělávají na tom, proč bychom je měli vyplácet. A my jsme jim říkali, že to nechceme. Ale oni nás ignorovali.“

Prezident Obama pak jenom dál pokračoval v rozhazovačné politice, která Ameriku nesmírně zadlužuje. Proto Tea Party tak aktivně vystupuje proti všemu, co nynější prezident dělá.

V každém případě je tohle konzervativní hnutí po dvou letech vlády Baracka Obamy nejviditelnější reakcí na jeho snahy změnit Ameriku. A mezi jeho příznivci se nenajde asi nikdo, kdo by na současném prezidentovi a jeho snahách našel cokoli pozitivního.

Vít Pohanka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme