Skupina Nočních vlků, jejíž členem je i prezident Vladimir Purin, už podle politologa Miroslava Mareše nemá tak silný potenciál, jako v předchozích letech. Řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál.
Očkování a všechno, co s ním souvisí, se stalo politickou otázkou a také se stává zdrojem vyhrocování nálad ve společnosti. Ukázalo se to během nedávného schvalování novely zákona o očkování.
Spoluzakladatelka školy v odůvodnění přišla s vědecky nepodloženým tvrzením, že neočkované ženy mohou potratit či si přivodit reprodukční problémy pouze tím, že budou stát v blízkosti očkovaných lidí.
Národní investiční plán počítá i s výstavbou nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, kterou prosazuje lidovecký hejtman Jiří Čunek. Kvůli tomuto projektu hnutí ANO zvažovalo odchod z krajské koalice.
Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.
Řecký premiér vyměnil ve vládě rebelující představitele vládní strany Syriza. Alexis Tsipras provedl celkem deset změn, zejména na pozici náměstků. Odejít museli odpůrci balíčku reforem, kterými země eurozóny podmínily další finanční pomoc. Proti opatřením se při jejich schvalování postavilo 38 poslanců Syrizy.
Hranice mezi pouliční bitvou a veselým festivalem bývá při protestech proti globalizaci tenká. Summity lídrů G7 už v minulosti zažily ostré boje mezi policií a demonstranty. Dnešní a zítřejší schůzka G7 v Bavorsku si zatím udržuje mírumilovný ráz. Dvacet tisíc policistů má velkou převahu nad pár stovkami demonstrantů. A protesty jsou až na výjimky klidné.
Prezident Miloš Zeman se v Pardubicích setkal se zástupci kraje. Ve svém projevu mluvil i o hrozbě teroristického útoku, která je podle něj v České republice malá. Na pardubické náměstí přišlo asi 30 lidí s červenými kartami, aby vyjádřili nesouhlas mimo jiné i s proruskou politikou prezidenta. Ozývaly se ale i výkřiky na Zemanovu podporu.
Odpůrci odcházejícího prezidenta Václava Klause naplánovali na dnešek několik happeningů. Asi tři stovky lidí odpoledne vyprovodily z Hradu Moranu, která měla připomínat právě Klause. Na osm set lidí se pak kvůli oslavám Klausova odchodu z funkce v podvečer sešlo také na Václavském náměstí.
Neschopnost Rady bezpečnosti prosadit rezoluci odsuzující syrský režim za jeho násilí vedla v blízkovýchodní zemi k prohloubení represí včetně brutálního útoku na město Homs. V sídle Spojených národů to prohlásila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.
2:34
|Lenka Kabrhelová, Marína Dvořáková, Mirko Kašpar|Zprávy ze světa
Navzdory mrazivému počasí vyšli do ulic ruských měst stoupenci i odpůrci premiéra Vladimira Putina, favorita březnových prezidentských voleb. Hlavní demonstrace se už tradičně soustředily do Moskvy, protesty ale proběhly ve městech po celém Rusku.
V Moskvě a dalších ruských městech se čtyři týdny před prezidentskými volbami chystá hned několik masových demonstrací příznivců i odpůrců ruské vlády. Proti volebním manipulacím už protestovali lidé v několika městech na Dálném východě. Největší mítinky se očekávají v ruské metropoli.
Syrská armáda vybavená tanky pokračuje v zátahu na údajné ozbrojené odpůrce na severu a východě země i na předměstí Damašku. Odpůrci naplno zahájili povstání proti diktatuře před 12 týdny. Režim v Damašku trvá na tom, že operace jsou namířené proti ozbrojeným agresorům především na severu země. Uprchlíci z hlavní oblasti konfliktu, kteří se dostali do sousedního Turecka, obviňují vládní vojáky z plenění vesnic a rabování.
Přesně před dvěma lety skládal Barack Obama prezidentskou přísahu. Od té doby se na americké politické scéně objevil nový fenomén: Hnutí čajových dýchánků – Tea Party. Různorodá koalice aktivistů, které spojuje hlavně odpor vůči skoro všemu, co prezident Obama podniká.
Německá vládní koalice se definitivně rozhodla zrušit rozhodnutí někdejšího kancléře Schrödera o uzavření 17 jaderných reaktorů. Jejich provoz se má prodloužit v průměru o 12 let. Dramatickou debatu uvnitř kancléřství do pozdních večerních hodin provázel disharmonický „koncert“ přede dveřmi úřadu.
Přestavba železnice v Brně, včetně odsunu hlavního nádraží, dostala územní rozhodnutí. Největší zakázka v historii Brna v posledních desetiletích má ale řadu odpůrců, kteří se proti rozhodnutí stavebního úřadu Brno - střed mohou odvolat do 9. srpna. Mezi nejviditelnější kritiky této přestavby za odhadované desítky miliard korun patří občanská koalice Nádraží v centru.