Fotky padlých, písně a vlajky. Moskvou prošel Nesmrtelný pluk, připomněl oběti druhé světové války

Nesmrtelný pluk - tak se nazývá akce, která má připomenout miliony sovětských obětí druhé světové války. Její evropský konec ve čtvrtek slaví v Rusku a některých dalších postsovětských zemích. Nesmrtelný pluk prošel centry velkých ruských měst, Moskvu nevyjímaje. Dění na místě sledoval zpravodaj Radiožurnálu.

Reportáž Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z Moskvy

Pochodu Nesmrtelného pluku se zúčastní statisíce lidí, možná více než milion. Po Leningradské třídě kolem Běloruského nádraží, odkud vyráželi vojáci přímo na frontu, se valí nekonečné davy na Tverskou ulici. Všichni si s sebou nesou portréty obětí Velké vlastenecké války.

Pan Jurij sem přišel s portrétem vlastního otce. Ani dnes nemůže na jeho hrob, zmizel při obraně Moskvy v roce 1941. Jurij říká, že by si strašně přál, aby tady jeho otec byl a mohl se projít až na Rudé náměstí. Nikdy se nedozvěděl, jak válka dopadla a pan Jurij by chtěl, aby tady byl s ním – proto přinesl jeho portrét.

Účastníci na pochod přinesli fotografie svých zesnulých | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ti, kteří už nejsou

Paní Jaroslava nese fotografii svého otce Antona, který sice válku přežil, ale poté na následky zranění zemřel. Říká, že je skvělá věc organizovat takový pochod vzpomínek na lidi, kteří už tady nejsou a kteří se zasloužili o tom, že my jsme.

Spousta účastníků Nesmrtelného pluku s sebou nese také kytice rudých karafiátů a nezbytné vlajky – nejen ruské, ale také ty, které jsou kopií slavného praporu, který zaplál nad berlínským Reichstagem.

V Rusku lidé vzpomínali na padlé v druhé světové válce i na ty, kteří ji přežili, ale už odešli. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Paní Marie přinesla pouze tabulku se jmény svých rodičů, protože do poslední chvíle nebyla rozhodnutá, jestli se má účastnit. Její táta a máma nebojovali přímo na frontě, byli v týlu. Dnes ale prezident Putin řekl, že i ti, kdo byli v zázemí – kdesi daleko v Kazachstánu, za Uralem, se zasloužili o vítězství ve strašlivé válce, že i jim patří úcta a vzpomínky. Proto si paní Marie narychlo vytiskla na papírek jména rodičů a přišla sem poprvé v životě.

Kromě vody zdarma tady také vyvařují polní kuchyně, nabízejí válečnou stravu – pohankovou kaši.

Kromě známých zvučných válečných písní tady také znějí neméně známé písničky Bulata Okudžavy - o válce, o smrti, o životě. Shodou okolností se právě dnes před mnoha lety Okudžava narodil. Takže je to i tento svátek.

Akce Nesmrtelný pluk začala spontánně v roce 2012 v Tomsku, tehdy se jí zúčastnilo šest tisíc lidí. Dnes je účastníků násobně více. 

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme