Lidé poškození povodněmi mohou brzy dostat první pomoc od německé vlády. Peníze rozdělí místní úřady

Západoněmecké regiony, které minulý týden poničily záplavy, by mohly do několika dní dostat v přepočtu asi 10 miliard korun. Tento plán ve středu projedná spolková vláda, podle které půjde jen o začátek velkého programu.

Kolín nad Rýnem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícené domy v německé obci Schuld zasažené povodněmi a silnými srážkami.

Část peněz od státu zůstane v obecní pokladně na opravu veřejného majetku | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

První peníze pošle stát místním úřadům, které následně mají prostředky rozdělit mezi všechny poškozené podle toho, o co přišli a jak je povodně zasáhly. Mnohým totiž voda zaplavila celé přízemí domů, čímž přišli o všechno vybavení, oblečení nebo jsou bez auta a nemají se jak dostat do práce.

2:00

‚Takovou solidaritu jsme nečekali.‘ Na pomoc chudým regionům po povodních přispívá celé Německo

Číst článek

Další část peněz zůstane v obecní pokladně na opravu veřejného majetku - v první fázi by měly jít na opravu toho nejpotřebnějšího, a to včetně škol. Většina dalších staveb bude zahrnuta až v navazujících programech.

Klíčová ale bude oprava zničené infrastruktury v zasažených oblastech. Například z 35 mostů na řece Ahr zbylo po povodních jen 15 z nich. Chybí také kilometry plynového potrubí - většina lidí si tak v zimě nezatopí, protože opravy budou hotové nejdříve na konci prosince. Zničené jsou i silnice, koleje, stovky telefonních vysílačů a obce chtějí rekonstruovat i nábřeží, aby se podobné záplavy již neopakovaly.

Zasaženým oblastem přispějí na tyto projekty za několik miliard eur s federální vládou i všechny spolkové země. Dohodnout by se mělo vše za dva až tři týdny.

Zdravotnická krize?

V celém Porýní hrozí v důsledku záplav i další krize - nemocnicím velmi rychle dochází zásoby krve, protože voda zničila i spoustu zdravotnických stanic a kliniky dostávají v porovnání s obdobím před povodněmi přibližně jen přibližně polovinu krve. Například v Münsteru už tak ruší první plánované operace hlavně u pacientů, kteří mají problémy se srdcem.

3:54

Za povodněmi v Německu i Belgii stojí klimatická změna, říká klimatolog

Číst článek

Ve vzduchu se i nadále vznáší i případné zhoršení situace okolo pandemie koronaviru - tisíce dobrovolníků totiž žijí v provizorních podmínkách a při práci příliš nehledí na hygienické předpisy. Většinou jde navíc o mladé lidi, kteří často nejsou očkovaní. Úřady tak pro dobrovolníky plánují vyhradit vakcíny od firmy Johnson & Johnson, u nichž se může vytvořit imunita již po první dávce.

Vliv na volby

Německo zasáhla přírodní katastrofa v době blížících se parlamentních voleb - a aktuální situace se do nich velmi rychle promítá. Až na AfD vnímají všechny strany povodně za jasný projev klimatických změn, které se tak staly horkým tématem kampaně.

Už prezident Frank-Walter Steinmeier minulý týden při návštěvě Porýní uvedl, že je třeba proti změnám klimatu tvrdě zakročit. A s tímto přístupem souhlasí i klíčové politické strany, které vyzývají ke kladení většího důrazu na ekologii.

Reakce na povodně je ale důležitá i pro premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta, který je zároveň kandidátem CDU/CSU na německého kancléře. Lascheta tak nyní sledují všichni Němci. Současná situace je brána jako křest ohněm a zkouškou, jak si kandidát na kancléře vede v době krize. Historicky by navíc nebyl prvním kancléřem, pro kterého byly povodně zlomovým bodem - zvládnutí podobné situace pomohlo v kariéře například Helmutu Schmidtovi či Gerhardu Schröderovi.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme