Ukrajina dostane další podporu od Německa a USA. Obsahovat bude i baterie Patriot a bojová vozidla
Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot. Ve čtvrtek to po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Spojené státy předají ukrajinské armádě bojová vozidla Bradley a další finanční pomoc. Systém Patriot Američané přislíbili již na konci prosince loňského roku.
Spojené státy poskytnou Ukrajině dalších 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) ve vojenské pomoci. Její součástí budou i obrněná vozidla Bradley. Ve společném prohlášení o tom v pátek informovaly Spojené státy a Německo po telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze, píše agentura Reuters.
„Na konci prosince Spojené státy oznámily, že Ukrajině poskytnou baterii systému protivzdušné obrany Patriot. Německo se ke Spojeným státům připojuje a dává k dispozici další baterii protivzdušného systému Patriot,“ uvádí společné prohlášení Bidena a Scholze.
Rusko hlásí dva sestřelené drony nad Krymem, Ukrajina jich od září sestřelila 540
Číst článek
Americký prezident a spolkový kancléř se shodli na tom, že Ukrajině budou společně poskytovat finanční, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu, dokud to bude nutné.
„Proto Spojené státy hodlají Ukrajině poskytnout obrněná vozidla typu Bradley a Německo hodlá dodat obrněná vozidla pěchoty typu Marder,“ informuje americko-německé prohlášení. To také slibuje příslušný výcvik ukrajinských vojáků.
Jde o zatím největší balík vojenské pomoci Spojených států amerických pro Ukrajinu.
Nejmenované zdroje agentury AP uvedly, že Spojené státy poskytnou Ukrajině desítky vozidel Bradley.
Jde o ozbrojené pásové bojové vozidlo americké výroby, které může sloužit jako obrněný transportér pro přepravu vojáků na bojiště. Pojme zhruba deset lidí a je lehčí a obratnější než tank.
Balík pomoci bude podle zdrojů AP obsahovat také terénní vozidla Humvee, vozidla typu MRAP schopná odolávat minám a velký počet střel a další munice.
Výbuch rakety v přímém přenosu. Francouzští novináři se v Kramatorsku dostali pod ruskou palbu
Číst článek
Biden se Scholzem rovněž zopakovali, že podporují nezávislost, územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Vyjádřili také neochvějnou solidaritu s Ukrajinci, kteří od loňského února čelí ruské agresi.
Německá nabídka marderů a systémů Patriot je pro Berlín zásadním obratem ve vojenské pomoci Ukrajině. Kyjev o mardery opakovaně žádal, Scholz ale dosud takové dodávky odmítal.
Zdůvodňoval to tím, že Německo bude v pomoci vždy postupovat v souladu se spojenci, aby předešlo přímému konfliktu s Moskvou. Německo i tak Ukrajině poskytuje významnou zbrojní pomoc a svým východoevropským spojencům za postsovětskou techniku předanou ukrajinským silám nabízí jako náhradu západní techniku.
Česko takto bezplatně získá 14 starších bojových tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. První tank již česká armáda převzala na konci prosince.
Žádost Zelenského
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který byl minulý měsíc na návštěvě Washingtonu a setkal se s Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky.
Spojené státy od začátku ruské invaze Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc už za více než 21 miliard dolarů (přibližně 474 miliard korun) a postupně jí dodávají čím dál komplexnější zbraně.
Na začátku války Američané napadené zemi poslali protiletadlové střely Stinger, které se odpalují z ramene, nebo protitankové střely Javelin. Později jí dodali raketomety HIMARS a mobilní raketové systémy země-vzduch NASAMS. Nedávno Spojené státy přislíbily také systémy protivzdušné obrany Patriot.