Evropské armády shání tanky pro Ukrajinu. Němci povolili odvoz ‚jejich‘ leopardů, dodávky ale váznou
Uplynul víc než měsíc od chvíle, kdy Německo povolilo ostatním evropským zemím poslat na Ukrajinu tanky Leopard. Země jako Polsko povolení Berlína k vývozu strojů potřebovaly, protože jde o techniku německé výroby. Americký deník New York Times ale píše, že záměr dodat tanky zemi zasažené válkou provázejí v mnoha případech komplikace. Evropské státy třeba zjistily, že jejich tanky nefungují tak, jak mají, nebo že jim chybí náhradní díly.
Političtí představitelé evropských států se setkali s neočekávaným odporem v rámci vlastních koalic, a dokonce i ze strany svých ministerstev obrany. Jejich armády musely povolat výcvikové instruktory z výslužby, aby naučili ukrajinské vojáky zacházet se starými modely tanků.
Ne vždy úspěšné snahy o poskytnutí tanků Leopard Ukrajině jsou podle New York Times jasným projevem reality, kterou Evropa dlouho ignorovala. Všichni věřili, že možnost rozsáhlého ozbrojeného konfliktu na kontinentu je v dnešní době nemyslitelná.
Konec studené války Evropu ukolébal ke spánku a armády mnoha zemí přestaly být adekvátně financované. Když Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, ukázalo se, že evropské státy jsou žalostně nepřipravené.
Z možné stovky tanků Leopard 2 dostane Ukrajina zlomek, mnoho zemí se do dodávky nezapojí
Číst článek
Náznaky tohoto problému se objevují už od doby, kdy Rusko před rokem napadlo Ukrajinu. Projevuje se hlavně nedostatkem zbraní a munice. Skutečný rozsah bezradnosti evropských zemí se ale ukázal až teď, kdy se Německo a jeho spojenci celé týdny snaží posbírat dostatek leopardů, aby naplnili dva prapory tanků. To je celkem 62 vozidel. Ironií je, že Německo z celé věci vychází poměrně dobře.
Konec berlínské nerozhodnosti
Kancléř Olaf Scholz dlouho odolával intenzivní veřejné nátlakové kampani ze strany ukrajinských vůdců, evropských politiků a bezpečnostních expertů, aby dodal Kyjevu tanky a umožnil i jiným zemím poslat některé ze svých vlastních leopardů. Bál se možné ruské reakce na takový krok, protože Moskva by si ho mohla vykládat jako přímé zapojení Severoatlantické aliance do války.
Německo se nakonec uvolilo leopardy na Ukrajinu vyslat a zelenou dalo i svým partnerům. Tanků je ale zatím příliš málo. Některé země mají problémy své leopardy vyslat a dávají od celé věci tak trochu ruce pryč. V evropských státech jsou přitom asi 2 tisíce leopardů ve dvou různých modelech. Patří totiž mezi nejběžněji používané bojové tanky na starém kontinentě.
Kyjev říká, že potřebuje několik set tanků. New York Times vypočítává, kolik leopardů zatím evropské země Ukrajině slíbily: Německo jich chce poslat 18, Polsko 14 a další země počítají s dodávkou jednotek těchto strojů. Není ale jasné, čí leopardi, potažmo která země, nahradí tanky, které budou v bojích zasaženy nebo se porouchají.
Německý vztah k Rusku ze 70 procent určovala energetická závislost, vysvětluje expert Kaim
Číst článek
Spolkový ministr obrany Boris Pistorius řekl v únoru na Mnichovské konferenci, že je z toho poměrně v šoku. Některé státy splnily, co slíbily, nebo alespoň oznámily, že leopardy dodají, většina ale nakonec neudělala ani to, posteskl si.
Podle Pistoriuse se řada zemí schovává za Německo. Dlouho na Berlín tlačily, aby leopardy uvolnil, a teď mlčí. Ministr nicméně nechtěl přímo říct, o kterých státech mluví.
Řada evropských a německých představitelů, kteří jsou do jednání o dodávkách tanků zapojení, má podle deníku New York Times jiný názor. Nejde prý ani tak o to, že by jednotlivé země nechtěly dostát svým slibům, ale spíš o to, že samy netušily, jak těžké to bude.
Pozice evropských států
Finsko, které se zasazovalo o to, aby Německo povolilo dodávky tanků, ve čtvrtek slíbilo dodat na Ukrajinu tři vozidla Leopard na odminovávání. O dodávce bojového tanku se zatím vláda v Helsinkách nezmínila.
"Thank you, Germany! Thank you, the free world for all you do for us Ukrainians!" - world boxing champion Volodymyr @Klitschko tried out the Leopard tanks. pic.twitter.com/P7zPWj1cX7
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) February 25, 2023
Země na severu Evropy ještě není členem NATO a má nejdelší hranici s Ruskem ze všech evropských států, jeho snahu proto Německo ocenilo. Část evropských představitelů ale doufala ve významnější příspěvek severské země, i vzhledem k tomu, že Spojené státy a Velká Británie přislíbily, že ji v případě potřeby budou bránit ještě před vstupem do Aliance.
Španělsko, které vlastní 108 tanků Leopard, také žádalo, aby některé mohlo poskytnout Ukrajině. Teď se ale zjistilo, řada z nich je ve špatném stavu a potřebuje renovaci, která může trvat týdny, možná i měsíce. Jeden z koaličních partnerů, levicová strana Podemos, má navíc k Rusku blíž a brání se nabídnout Kyjevu větší podporu.
Spojené státy léta nabádaly Evropu, aby zvýšila výdaje na obranu. Poté, co v roce 2014 Rusko zabralo Krym, členové NATO souhlasili, že do roku 2024 budou na tyto účely vyčleňovat 2 procenta HDP.
Podle současných odhadů Aliance tohoto cíle dosahuje jen 9 ze třiceti členů. Třináct zemí včetně Německa podle loňské zprávy vyčlenilo na obranu jen něco kolem jednoho a půl procenta procenta HDP a méně.