První část výcviku Ukrajinců mají na starosti dánští instruktoři, po kterých přeberou výuku jejich němečtí kolegové. Celý proces probíhá v úzké spolupráci s tlumočníky z několika zemí.
„Tanky se nejprve přesunou do Německa a do Itálie, kde budou zmodernizovány a dostanou moderní zbraňové systémy. Následně zamíří na bojiště,“ řekl šéf belgické firmy OIP Freddy Verslyus.
Firma Rheinmetall ujišťuje, že hackeři zaútočili jen na systém její civilní divize, kde jsou data spíš o zakázkách pro automobilový průmysl a další odvětví. Vojenské zakázky se řeší přes jiné servery.
Austin připomněl, že řada zemí ze skupiny poskytla nebo přislíbila Ukrajině, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi, různé zbraně včetně systémů protivzdušné obrany.
Evropské státy třeba zjistily, že jejich tanky nefungují tak, jak mají, nebo že jim chybí náhradní díly. Vyšlo to najevo, když se teď Německo a další snaží posbírat dostatek leopardů na dva prapory.
Ukrajině se ve velkém pošlou i starší tanky Leopard 1. Ty sice vznikly v šedesátých letech, ale Kyjev dostane jejich poslední vývojovou verzi. Samostatným problémem je ale munice.
Pistorius doufá, že tanky, jejichž dodávku v Kyjevě oznámil, přispějí k tomu, aby se Ukrajina nadále byla schopna bránit a odolávala ruskému útoku. Uvedl, že vůle Ukrajinců bránit vlast je nezlomná.