Ázerbájdžán potvrdil sestřelení ruského vrtulníku nad Arménií. Šlo o ‚nešťastnou nehodu‘

Moskva v pondělí oznámila, že nad územím Arménie nedaleko ázerbájdžánské enklávy Nachičevan někdo sestřelil jednu z ruských helikoptér. K věci se později přiznal Ázerbájdžán. Místní ministerstvo zahraničí uvedlo, že šlo o nešťastnou náhodu a že je připraveno poskytnout kompenzaci.

Od stálého zpravodaje Baku / Jerevan (Aktualizováno: 20:34 9. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek údajného místa dopadu sestřeleného ruského vrtulníku na neznámém místě v Arménii

Snímek údajného místa dopadu sestřeleného ruského vrtulníku na neznámém místě v Arménii | Foto: Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia | Zdroj: Reuters

Armádní vrtulník doprovázel konvoj vojenských vozidel 102. ruské základny, která se nachází u arménského města Gjumri. Konvoj směřoval k hranici s Nachičevanskou autonomní oblastí, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Dva členové posádky zahynuli a jeden vyvázl se zraněními střední závažnosti, dodala ruská diplomacie. Trosky vrtulníku dopadly do hornatého terénu v Arménii.

Agentura AP podotýká, že Nachičevan leží zhruba 70 kilometrů od Náhorního Karabachu. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu.

Dobytí Šusy

Karabašské úřady v pondělí připustily, že nemají pod kontrolou druhé největší město Šuša, a uvedly, že ázerbájdžánské jednotky postupují na regionální metropoli Stěpanakert. Baku oznámilo dobytí strategického města už v neděli, představitelé Náhorního Karabachu původně ztrátu města, které v arménštině nazývají Šuši, popírali, informovala agentura Reuters.

4:12

Arménské nemocnice blízko bojové linie zřizují nouzová lůžka ve sklepení. Přibývá hrobů obětí války

Číst článek

„Sled nešťastných událostí pokračuje a město Šuši není pod naší kontrolou. Měli bychom držet pohromadě, protože nepřítel je blízko Stěpanakertu,“ uvedl na facebooku mluvčí vůdce neuznané Náhorně-karabašské republiky Arajika Harutjunjana. Později agentuře Reuters potvrdil, že zpráva na sociální síti je pravdivá.

Šuša je z kulturního a strategického hlediska důležité pro obě strany. Nachází se asi 15 kilometrů jižně od největšího města oblasti, kterým je regionální metropole Stěpanakert, kde sídlí karabašská správa.

Leží také u hlavní silnice spojující Náhorní Karabach s Arménií a město, které obklopují strmé útesy, by mohlo posloužit jako výchozí bod pro ázerbájdžánský útok na Stěpanakert, cituje Reuters vojenské analytiky. Agentura AP uvádí, že dobytí města je dosud nejdůležitějším vojenským vývojem v současných bojích.

Boje o Náhorní Karabach

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se Karabach a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a jsou nejhorší od 90. let 20. století. Nynější konflikt pokračuje navzdory třem uzavřeným příměřím v uplynulých týdnech a panují obavy, že o život v něm přišly tisíce lidí. Zatímco Ázerbájdžán podporuje Turecko, Arménie doufá v pomoc Ruska, se kterým má smlouvu o pomoci v případě napadení.

Moskva se snaží zároveň udržovat dobré vztahy s Ázerbájdžánem. Analytici míní, že přímé zapojení Ruska do konfliktu není moc reálné, pokud nebude přímo napadena Arménie. Zároveň se domnívají, že Turecko se pravděpodobně nezapojí více než dosud, pokud budou pokračovat vojenské úspěchy ázerbájdžánských jednotek.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme