Do Arménie už uprchla téměř polovina Náhorního Karabachu, bezmála 54 000 lidí, uvádí Jerevan

Z oblasti Náhorního Karabachu, kterou minulý týden ovládl Ázerbájdžán, ke středečnímu večeru uprchlo do Arménie bezmála 54 000 lidí. Jde o zhruba polovinu odhadované populace separatistického regionu. S odkazem na arménskou vládu o tom informovala agentura Armenpress. Na evakuační trase byl ve středu zadržen jeden z vůdců regionu Ruben Vardanjan.

Jerevan/Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ázerbájdžánské ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že při jeho vojenské operaci v oblasti minulý týden zahynulo 192 příslušníků ázerbájdžánských sil a jeden civilista, čímž počet obětí bleskové operace přesáhl 400. Arménští separatisté už minulý týden oznámili 213 mrtvých a přes 400 zraněných. Baku ve středu uvedlo, že při ofenzivě ve sporném kavkazském regionu bylo zraněno dalších 500 vojáků.

Ázerbájdžán minulé úterý zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Před týdnem bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily obranné pozice arménských separatistů a karabašské úřady kapitulovaly. Z Náhorního Karabachu v důsledku toho odcházejí desetitisíce lidí, kteří mají strach z pronásledování a etnických čistek.

‚Už se tady nedá žít, nemají s nikým slitování.‘ Kvůli bojům odchází z Náhorního Karabachu tisíce Arménů

Číst článek

V oblasti před začátkem konfliktu z minulého týdne žilo asi 120 000 etnických Arménů. K 19.00 místního času (17.00 SELČ) dorazilo do Arménie 53 629 násilně vysídlených z Náhorního Karabachu, uvedla mluvčí arménské vlády. Agentura AFP dříve uvedla, že Baku v neděli otevřelo jedinou silnici, která spojuje oblast s Arménií.

Mezi evakuovanými je podle arménského ministerstva zdravotnictví také zhruba 350 lidí, kteří utrpěli zranění při ázerbájdžánské ofenzivě a také následkem pondělního výbuchu skladu pohonných hmot poblíž karabašského správního střediska Stěpanakertu. Exploze si podle místních úřadů, na které se odvolává agentura Reuters, vyžádala nejméně 65 mrtvých a bezmála 300 zraněných. Dalších více než 100 lidí se pohřešuje. Příčina výbuchu je stále neznámá.

Ázerbájdžánské bezpečnostní složky ve středu v Lačinském koridoru, který spojuje enklávu s Arménií, zadržely na útěku bývalého šéfa kabinetu neuznané karabašské republiky Rubena Vardanjana, oznámila jeho manželka. Miliardář a investiční bankéř stál v čele karabašské separatistické vlády od listopadu 2022 do února 2023.

Arméni na genocidu nezapomněli. Náhornímu Karabachu hrozí masový exodus, míní historik

Číst článek

Ázerbájdžánská pohraniční služba podle Reuters uvedla, že Vardanjan byl převezen do Baku, kde byl předán příslušným úřadům. Na základě čeho byl zatčen, pro tuto chvíli není jasné. Ázerbájdžán však minulý týden naznačil, že bude usilovat o trestní stíhání některých separatistů. Prezident Ilham Alijev vedení Karabachu označil za „zločineckou juntu“ a „doupě jedu“.

Ministerstvo zahraničí v Jerevanu v reakci na zatčení podle agentury Armenpress uvedlo, že učiní veškerá možná opatření, aby Vardanjanovi zajistilo ochranu a docílilo jeho vydání do Arménie. Očekává v této věci součinnost s Ruskem a dalšími mezinárodními partnery Arménie.

Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale za podpory Jerevanu ho i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s regionem i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem. Zejména válku v 90. letech poznamenaly četné masakry civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme