Řeholní sestra Lamiya Jalilová se kvůli své víře přestěhovala z hlavního města Ázerbájdžánu Baku na Slovensko. Nyní působí na sociálních sítích a snaží se bořit stereotypy o řeholních sestrách.
Delegáti listopadové konference COP29 v ázerbájdžánském Baku se nakonec dohodli, že bohaté země mají ty chudší podpořit částkou nejméně 300 miliard dolarů ročně, a to až do roku 2035.
Ázerbájdžán je v souvislosti s pořádáním COP29 kritizován nejen pro značnou závislost na vývozu fosilních paliv. Kritiku vyvolává také situace v lidskoprávní oblasti.
Probíhající globální konference v Baku přinese okamžik pravdy o pařížském závazku, prohlásil v úvodu zástupce hostitelské země. Každopádně karty se odkrývají.
Dlouhodobě upozorňoval na politikaření a korupci a skončil ve vězení. Ázerbájdžánský režim odsoudil akademika Gubada Ibadoghlua za falšování peněz. Ve vězení s ním podle rodiny zacházejí krutě.
Z horské enklávy, kterou nedávno po bleskové vojenské operaci ovládl Ázerbájdžán, uprchlo podle Jerevanu během několika dní přes 100 000 obyvatel, tedy kolem 80 procent odhadované populace.
Nad perspektivami arménského obyvatelstva Náhorního Karabachu se ve své analýze na stránkách nezávislého ruského internetového portálu zamýšlí Alexandr Atasuncev.
Podle OSN počet Arménů, kteří uprchli z Náhorního Karabachu do Arménie, překročil 100 000. Před ázerbájdžánskou bleskovou operací z minulého týdne přitom v oblasti žilo odhadem 120 000 lidí.
Mezi evakuovanými je podle arménského ministerstva zdravotnictví také zhruba 350 lidí, kteří utrpěli zranění při ázerbájdžánské ofenzivě a také následkem pondělního výbuchu skladu pohonných hmot.
Většina uprchlíků odjela na vybraná místa, kde plánují žít, menší části poskytne bydlení arménský stát. V Náhorním Karabachu před začátkem nynějšího vysidlování žilo asi 120 000 etnických Arménů.
Judistka Renata Zachová je aktuálně českou jedničkou ve světovém žebříčku. Je dokonce výš než Lukáš Krpálek - a je blízko účasti na olympijských hrách.
Karabašské síly uvedly, že Ázerbájdžán prolomil jejich linie, zmocnil se některých výšin a strategických silničních uzlů a jim nezbývá než přijmout návrh na příměří.
Demonstranti v Jerevanu skandují hesla jako „Nikol je zrádce!“. Premiér podle jejich názoru „nic nedělá“ v reakci na ázerbájdžánskou operaci v Karabachu, se kterým Arménie nemá pozemní spojení.
Na podzim 2020 Ázerbájdžán získal kontrolu nad částí Náhorního Karabachu a přilehlými okresy, které do té doby ovládali Arméni. Boje si vyžádaly životy asi 6700 lidí.
Prudké ozbrojené střety vypukly na hranici Arménie a Ázerbájdžánu v noci na úterý, přičemž obě znesvářené země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem.
Klid zbraní měl začít platit ve středu ve 20.00 místního času (18.00 SELČ). Jak nicméně poznamenala agentura AP, předchozí příměří, které pomohlo dojednat Rusko, bylo brzy porušeno.
Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem propukly v noci na úterý. Obě strany tak porušily dohodu o klidu zbraní, která měla platit od úterního rána. Země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem.
Napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem stále trvá. Rusko, jehož jednotky dohlížejí na udržování míru v oblasti, chce mírové a diplomatické řešení sporu. Arménský premiér naopak požádal o ruský zásah.
Obě země žádaly justici o vydání předběžného opatření k zastavení rasové nenávisti. Soudní dvůr uznal situaci za naléhavou a návrhům obou stran částečně vyhověl.
O připraveném letadlu informoval na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Další záchranné mise podle něj mohou pokračovat až poté, co bude zajištěn bezpečný přílet a odlet z Afghánistánu.