Japonsko si připomíná 79 let od jaderného útoku na Nagasaki. Pietu poznamenala diplomatická roztržka
Japonsko si připomíná 79 let od svržení atomové bomby Fat Man na město Nagasaki. Zbraň hromadného ničení na město na jihu Japonska svrhla 9. srpna 1945 americká armáda, jenom pár dní po jaderném bombardování Hirošimy. Na následky výbuchu zemřelo v Nagasaki asi 220 tisíc lidí. Krátce potom Japonsko kapitulovalo a skončila druhá světová válka. Pietu ale poznamenala diplomatická roztržka.
Vzpomínkové akce se nezúčastnili velvyslanci několika západních zemí včetně Velké Británie a Spojených států.
Důvodem je to, že starosta Nagasaki nepozval izraelského velvyslance. Shiro Suzuki to odůvodnil tím, že by jeho přítomnost mohla vyvolat protesty kvůli válce v Pásmu Gazy a narušila by tak tuto pietní událost. Starosta odmítl, že by byl krok politicky motivovaný, dřív už ale město Nagasaki poslalo na izraelskou ambasádu dopis vyzývající k okamžitému příměří v Pásmu Gazy.
Americký velvyslanec Rahm Emanuel řekl, že Suzuki nepozváním izraelského diplomata událost zpolitizoval. Zástupkyně Velké Británie Julia Longbottomová zase tvrdí, že nepozvání Izraele vytváří nešťastnou a zavádějící spojitost s Ruskem a Běloruskem. To jsou spolu s Izraelem totiž jediné země, které na letošní ceremonii nebyly pozvány.
Francouzská diplomacie označila rozhodnutí za politováníhodné. Jak USA, tak Británie i Francie ale byly na akci zastoupeny na nižší úrovni.
Pietní akce v Hirošimě se v úterý izraelský velvyslanec v Japonsku Gilad Cohen zúčastnil. O nepozvání do Nagasaki už minulý týden řekl, že posílá špatný vzkaz světu. „Izrael se této ceremonie (v Nagasaki) účastnil mnoho let, aby uctil oběti a jejich rodiny,“ napsal na sociální síti X Cohen.