Mírová jednání o Sýrii v Ženevě krachují, syrská vláda nechce jednat o požadavcích opozice

Syrská opozice a zástupci vlády neusednou na konferenci v Ženevě společně k jednacímu stolu. Zatím budou oba tábory jednat odděleně. Do mírové konference vkládali mnozí naděje s tím, že pomůže ukončit tři roky trvající krizi v Sýrii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda rady Syrské národní koalice Ahmad Džarba

Předseda rady Syrské národní koalice Ahmad Džarba | Foto: Michel Euler | Zdroj: ČTK

Prozatím jedná zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí s oběma stranami konfliktu samostatně, stejně jako ve čtvrtek. Podle nejnovějších informací odmítli zástupci syrské vlády vůbec jednat o požadavcích opozice.

Při středečních jednáních v Montreaux se ukázalo, jak odlišné postoje obě strany zaujímají. Opozice trvá na tom, že prezident Asad musí odejít, mluví o jeho válečných zločinech. Na druhé straně syrská diplomacie zase mluví o vzbouřencích jako o teroristech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na ženevské konferenci o situaci v Sýrii mluvil zahraniční zpravodaj Jaromír Marek

„Asad a celá jeho vláda jsou nyní minulostí. Tento režim je mrtvý,“ prohlásil šéf syrské opozice Ahmad Džarba. To, že Rusko už netrvá na setrvání Asada u moci, měl potvrdit šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov minulý týden v Paříži.

Lídr syrské opozice vyrukoval s tímto tvrzením v předvečer mírové konference. Moskva prý dává od Asada ruce pryč, odchod prý ale musí být dojednán diplomatickou cestou.

Zatímco v Montreax se jednalo v hotelu s nadstandardními bezpečnostními opatřeními, areál OSN v Ženevě je ale pod nejpřísnějším bezpečnostním dohledem pořád.

„Ani ve městě samotném není znát, že by se tu něco podobného odehrávalo. S výjimkou toho, že na ulicích potkáváme skupiny arabsky mluvících lidí z obou táborů. Došlo už i k výměnám názorů a dokonce strkanicím,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu v Ženevě Jaromír Marek.

Přímo před vstupem do budovy OSN stojí skupinka žen v černých hábitech s bílými maskami na obličejích. V rukou mají transparenty požadující příměří a mír v Sýrii.

Jaromír Marek, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme