Světová mírová konference o Ukrajině, která proběhla ve švýcarském Bürgenstocku, přilákala i pozornost jednoho z hlavních, byť nepřítomných aktérů – Ruska. Tón pro veškeré úvahy byl zhruba stejný.
„Důležité je, že to nebyly jenom země EU a NATO, ale i země z jiných regionů, které můžou mít na některé věci jiný názor. Stejně jsme ale byli schopní se shodnout,“ řekl Jan Marian Radiožurnálu.
„Kyjev nepotřebuje nutně řešit poválečnou rekonstrukci, ale to, aby zvládl aktuální fungování státu jako životaschopné jednotky, která je schopná vést válečný konflikt,“ zdůrazňuje Michal Smetana.
Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Sybiha při své středeční návštěvě Pekingu vyzval Čínu, aby se zúčastnila mírové konference ve Švýcarsku plánované na polovinu června.
Ministři zahraničí zemí Ligy arabských států podporují francouzský plán na uspořádání mezinárodní mírové konference o izraelsko-palestinském konfliktu. Shodli se na tom na mimořádném zasedání v Káhiře, kterého se zúčastnil i palestinský prezident Mahmúd Abbás. Podle něj musí francouzská snaha respektovat neoficiální hranice stanovené dohodou z roku 1967.
V Ženevě začalo druhé kolo mírových rozhovorů o Sýrii. V lednu, během prvního kola, se zástupci syrské vlády a opozice na ničem konkrétním nedohodli. OSN mezitím ze syrského Homsu evakuovala asi 600 civilistů. Stalo se tak během třídenního příměří, které pro obyvatele obklíčeného města vyjednala OSN.
Syrská opozice a zástupci vlády neusednou na konferenci v Ženevě společně k jednacímu stolu. Zatím budou oba tábory jednat odděleně. Do mírové konference vkládali mnozí naděje s tím, že pomůže ukončit tři roky trvající krizi v Sýrii.