USA by měly uznat nezávislost Tchaj-wanu, prohlásil bývalý šéf americké diplomacie Pompeo
USA by měly formálně uznat Tchaj-wan jako stát. V projevu předneseném na Tchaj-wanu to v pátek řekl bývalý americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Čína jeho výrok označila za blábol. „Americká vláda by měla okamžitě přikročit ke krokům, jež povedou ke správné a zřejmé věci: Nabídnout diplomatické uznání Čínské republice, Tchaj-wanu coby svobodné a nezávislé zemi,“ řekl Pompeo. Oficiální název Tchaj-wanu je Čínská republika.
Agentura Reuters připomenula, že se Pompeo bude možná ucházet o nominaci republikánů pro příští prezidentské volby.
Nejčernějším scénářem je spolupráce Ruska s Čínou vůči Ukrajině a Tchaj-wanu, obává se exdiplomat
Číst článek
Washington uznal Čínu v roce 1979 a tehdy ukončil formální diplomatické styky s Tchaj-wanem, který Čína považuje za své území, i když ostrov funguje de facto nezávisle. USA jsou nejdůležitějším mezinárodním spojencem Tchaj-wanu a hlavním dodavatelem zbraní.
„USA by měly dále udržovat styky s Čínskou lidovou republikou, ale nemohou nebrat v úvahu 23 milionů svobodymilovných Tchajwanců a jejich legální, demokraticky zvolenou vládu. Nelze se jim vyhýbat ani s nimi jednat jako s druhořadými,“ prohlásil Pompeo.
‚Takové blábolení‘
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin to komentoval slovy: „Pompeo je bývalý politik s dávno zruinovanou pověstí. Takové blábolení nebude mít úspěch.“ Čína označuje Tchaj-wan za nejcitlivější téma svých vztahů k Washingtonu.
‚Útok na hongkongský lid.“ Pompeo vyzval k propuštění aktivistů, Číně pohrozil sankcemi
Číst článek
Americká administrativa Pompeovu návštěvu Tchaj-peje nekomentovala. Mluvčí ministerstva zahraničí pouze řekl, že je zásadou cesty ani výroky soukromých osob nekomentovat.
Čína proti Pompeovi po jeho odchodu z funkce vyhlásila sankce kvůli jeho opakované kritice čínských komunistů a kvůli výrokům o podpoře Tchaj-wanu. Kromě Pompea se čínské sankce týkají dalších 27 představitelů administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa.