Migrace jako součást strategie Ruska. Za uprchlíky z Afriky z části stojí wagnerovci, tvrdí italští ministři
Italský ministr obrany Guido Crosetto přičetl letošní velkou migrační vlnu z Afriky do Itálie z části ruské Wagnerově žoldnéřské skupině. Také podle italského ministra zahraničí Antonia Tajaniho může nynější velký příliv migrantů na jih Evropy souviset s působením wagnerovců v některých afrických zemích. Podle agentury Reuters to ministři považují za část strategie Moskvy oslabit evropské spojence Ukrajiny. Šéf wagnerovců taková tvrzení odmítl.
„Zdá se mi, že nyní můžeme s jistotou říci, že exponenciální růst migrace z afrického pobřeží je také v nezanedbatelné míře součástí jasné strategie hybridní války, kterou Wagnerova skupina, žoldnéři placení Ruskem, vede za použití svého značného vlivu v některých afrických zemích,“ citovala italského ministra obrany agentura ANSA.
Wagnerova skupina otevřela náborová centra v celém Rusku. Nahrazuje tak ztráty z bojů na Ukrajině
Číst článek
Ministr Crosetto rovněž vyzval spojence v NATO, aby Itálii s přílivem běženců pomohli.
„Atlantická aliance se stává silnější, pokud společně řeší i problémy, ale riskuje vlastní rozvrat, pokud země vystavené nejvíce odplatě různého druhu nechá osamocené,“ uvedl italský ministr obrany.
Také šéf italské diplomacie Tajani, který je v pondělí na návštěvě v Izraeli, vyjádřil znepokojení, že mnozí migranti přicházejí z oblastí pod kontrolou wagnerovců. I podle Tajaniho nemůže být tento problém pouze na Itálii.
„Nevíme nic o tom, co se děje s migrační krizí. Nezajímá nás to,“ citovala agentura Reuters z telegramového účtu šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina.
Reuters uvedl, že Wagnerova skupina operuje z afrických zemí mimo jiné v Mali, Středoafrické republice či v Libyi. Právě z Libye často vyplouvají přeplněné lodě s migranty směrem k italským břehům.
Wagnerova armáda: nezávisle na hierarchii Kremlu si vybudovala významnou pozici v ruském systému
Číst článek
Wagnerovci působí také například v Sýrii nebo Iráku a od roku 2014 začali bojovat na východní Ukrajině, kde od loňského února pomáhají ruské armádě po její invazi.
Do Itálie letos od začátku roku připlulo podle pondělního oznámení ministerstva vnitra na 20 000 migrantů, což je více než trojnásobek proti počtu za stejné období loňského roku, kdy to bylo 6152 běženců.
ANSA v pondělí rovněž napsala, že jen od 9. do 11. března dorazilo do Itálie přes Středozemní moře na 4600 běženců. Mnohým z nich z vratkých člunů pomohla italská pobřežní stráž ve spolupráci s armádou.