Arménie schválila přístup k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Špatný krok, hodnotní Moskva

Arménský parlament ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.

Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Mezinárodního soudního dvoru v Haagu

Budova Mezinárodního soudního dvoru v Haagu | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Pro ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), hlasovalo 60 poslanců, proti bylo 22 členů parlamentu, oznámila agentura Armenpress, podle níž byli proti opoziční politici. Ti podle ruské státní agentury TASS varovali před zhoršením vztahů mezi Moskvou a Jerevanem.

‚Odešli zdravotníci, vodohospodáři i ředitel márnice.‘ Ve Stěpanakertu zůstalo jen několik set lidí

Číst článek

Jerevan tvrdí, že tento krok není namířen proti Rusku, ale přistoupil k němu v souvislosti se sousedním Ázerbájdžánem. Arménský představitel Jegiše Kirakosjan, jenž má v kanceláři premiéra na starosti mezinárodněprávní otázky, podle TASS ratifikaci označil jako krok namířený proti ázerbájdžánským vojákům, kteří se podle něj dopustili válečných zločinů vůči Arménům.

Vztahy mezi spojenci Arménií a Ruskem se v poslední době zhoršily v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a kvůli situaci v Náhorním Karabachu, který po tři desetiletí řídili etničtí Arméni. Pocit Arménie, že ji Rusko zklamalo, podle agentury Reuters vzrostl poté, co enklávu nedávno po bleskové ofenzívě ovládl Ázerbájdžán. Následoval exodus více než 100 000 obyvatel Karabachu do Arménie.

Jerevan vinil Moskvu, že je příliš rozptýlena vlastní válkou na Ukrajině, a ruské mírové síly v Náhorním Karabachu opakovaně obviňoval z nečinnosti. Arménský premiér Nikol Pašinjan spojenecké vztahy své země, zejména ty s Ruskem, nedávno k nelibosti Kremlu označil za „neefektivní“.

Zatykač na Putina

Arménie, která má s Ruskem podepsanou bezpečnostní smlouvu a hostí na svém území ruskou vojenskou základnu, naopak rozezlila Moskvu nedávným vojenským cvičením se Spojenými státy a také právě tím, že směřovala k ratifikaci Římského statutu.

ICC letos vydal zatykač na ruského prezidenta Putina a zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou v souvislosti s deportacemi ukrajinských dětí do Ruska. Moskva tribunál neuznává a obvinění odmítla.

V Náhorním Karabachu žádní Arméni nezůstanou. Dosáhnout mírných vztahů je nereálné, tvrdí expert

Číst článek

Připojení Arménie k Mezinárodnímu trestnímu soudu znamená, že země bude povinna Putina zatknout, pokud vstoupí na její území, podotkla agentura Reuters. Moskva Jerevan dopředu před ratifikací Římského statutu varovala s tím, že tento krok bude mít negativní důsledky pro bilaterální vztahy mezi zeměmi.

Peskov prohlásil, že Rusko považuje Arménii za přátelský stát a partnera. „Ale zároveň budeme mít samozřejmě doplňující otázky na současné vedení Arménie,“ citovala ho agentura TASS, podle níž kremelský mluvčí už dříve označil záměr Jerevanu připojit se k ICC za „extrémně nepřátelský“ vůči Rusku.

Rozhodnutí parlamentu musí ještě posvětit svým podpisem arménský prezident, po 60 dnech po hlasování pak vstoupí v platnost, napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme