Hrozba z Pekingu. USA bojují s Čínou o zachování stávajícího mezinárodního řádu, řekl Blinken
USA bojují s Čínou o zachování nynějšího mezinárodního uspořádání a chtějí vést mezinárodní blok, jehož cílem bude vyvažovat stále vážnější a dlouhodobou hrozbu, kterou představují velmocenské ambice Pekingu. V dlouho očekávaném projevu ohledně americké politiky vůči Číně to ve čtvrtek řekl ministr zahraničí USA Antony Blinken.
Ministr zahraničí USA uvedl, že Washington nechce vstoupit s Pekingem do další studené války a nebude v Číně usilovat o vnitropolitickou změnu.
Spojené státy jsou ochotny vojensky zasáhnout při napadení Tchaj-wanu, uvedl Biden
Číst článek
Ačkoliv je v současnosti nejakutnější hrozbou pro celosvětovou stabilitu „válka (ruského) prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině“, Čína podle současné americké administrativy představuje větší nebezpečí pro celkové mezinárodní uspořádání.
„I za pokračující války prezidenta Putina se nadále soustředíme na nejvážnější dlouhodobou výzvu pro mezinárodní řád - což je ta, kterou představuje Čínská lidová republika,“ řekl ministr.
‚Stále více moci‘
„Čína je jedinou zemí, která má jednak v úmyslu přetvořit mezinárodní uspořádání, a také má stále více ekonomické, diplomatické, vojenské a technologické moci na to, aby to dokázala,“ pokračoval Blinken.
„Vize Pekingu by nás vzdálila všeobecným hodnotám, které pomáhaly živit většinu pokroku, jehož svět dosáhl v posledních 75 letech,“ dodal.
USA budou chtít podle Blinkena soustředit svoje zdroje a spojence a vzdorovat narůstající čínské asertivitě všude na světě. Nechtějí se snažit o změnu čínského ekonomického a politického modelu, ale mají v úmyslu nabídnout ostatním zemím vyzkoušenou alternativu.
„Nemůžeme spoléhat na to, že Peking změní svou trajektorii. Budeme proto tvarovat strategické prostředí kolem Pekingu, abychom prosazovali naši vizi otevřeného a inkluzivního mezinárodního systému,“ řekl šéf americké diplomacie.