Mezi českými a slovenskými Romy v Británii vládne panika. Kvůli údajnému odebírání dětí

Někteří čeští a slovenští Romové opouštějí Velkou Británii ve strachu z údajného odebírání dětí sociálními pracovníky. Podle informací Českého rozhlasu jich může být až několik stovek. Vyděsila je reportáž slovenské televize Joj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové (ilustrační foto)

Romové (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Mezi romskou komunitou se šíří spousta dezinformací. Britští pracovníci sociální péče podle nich podnikají razie za doprovodu policie a děti odebírají zcela bezdůvodně.

Kolují zprávy o britských rodinách platících za adopci romských dětí až 500 liber nebo dokonce zvěsti o obchodování s orgány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek přibližuje obavy českých a slovenských Romů v Británii

Některá nedorozumění jsou způsobena také jazykovou bariérou. Jedna romská rodina si například myslela, že je sociální péče informovala o odebrání dětí v nejbližších dnech či hodinách. V dopise přitom stálo, že úřad jim chce naopak pomoci zařazením do speciálního programu.

Případy odebraných dětí jsou přitom vesměs staré několik let a teď dospěly až k soudnímu líčení. Řada Romů ale věří, že jde o novou cílenou kampaň.

Nepouštějí své děti na ulici a zřejmě je po začátku školního roku nebudou posílat ani do školy. Absence školáků by se ale mohla obrátit proti nim, situaci proto chtějí vyřešit co nejdříve.

Konají se krizové schůzky

„Rodiče se obávají toho, že děti přijdou do školy a vlastně už se nevrátí domů. Sice je to bezdůvodný strach, ale obávají se toho,“ vysvětluje český Rom žijící v Británii a aktivista romského komunitního sdružení INARP Petr Torák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český Rom žijící v Británii Petr Torák vysvětlil, čeho se tamější romská komunita obává

Někteří Romové už ve strachu Británii opustili. Jen z Manchesteru měly odjet dva autobusy. Další rodiny mají koupené letenky. Zdá se ale, že většinou počítají s pozdějším návratem.

„Romové si dobře uvědomují, že zde jsou lidská práva dobře dodržována, ale asi jako většina lidí se dívají na televizi a věří médiím a vlastně jejich argument je – pokud to bylo v televizi, tak to asi bude pravda. A druhým argumentem, který často slýchám, je, že podobná věc se děla v 1939 za druhé světové války, kdy vlastně lidé, aniž by to věděli, byli odváženi do koncentráků,“ přibližuje příčiny paniky Torák.

Podle něj docházejí sociální pracovníci k rodinám z přistěhovaleckých komunit často a i malé problémy řeší razantním způsobem. „Což si myslím, že je samozřejmě správné, tak by to mělo být,“ dodává.

V Peterborough, kde žije početná romská komunita, zorganizovali k ožehavému tématu krizovou schůzku s představiteli policie a sociálních služeb. Další shromáždění je plánováno na pátek.

Jiří Hošek, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme