Lidé se v ulicích Káhiry radují z odstoupení prezidenta Mubaraka
Egyptský prezident Husní Mubarak rezignoval. V krátkém televizním projevu to oznámil viceprezident Umar Sulejman. Zemi bude řídit Nejvyšší vojenská rada vedená ministrem obrany Husajnem Tantávím. Velení ozbrojených sil už dopoledne vydalo prohlášení, ve kterém tvrdí, že zajistí svobodné volby. V tuto chvíli se ale chystá sesadit vládu a rozpustit parlament.
Husní Mubarak se tak po osmnácti dnech vzdorování podřídil rostoucímu tlaku statisíců Egypťanů, kteří vytrvale požadovali jeho odchod. Při protivládní revoltě zahynulo nejméně tři sta lidí, většinou šlo o demonstranty zabité policií nebo prezidentovými ozbrojenými stoupenci.
O odstoupení Husního Mubaraka mluví v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.mp3
Na náměstí Tahrír panuje obrovský festival, ohromná radost. Lidé skandují, že se jim podařilo svrhnout režim. Je to jedna veliká veselice, ve kterou dnes možná ani nikdo nedoufal, protože ještě včera večer Mubarak velmi rozezlil statisíce demonstrantů tím, že řekl, že naopak zůstane ve funkci až do zářijových voleb. Také opozice se raduje a jeden z jejích lídrů Muhammad Baradej označil dnešní den dokonce za vítězství svobody.
Spolupracovnice Radiožurnálu Anna Janků srovnává současnou atmosféru v Káhiře s rokem 1989 v tehdejším Československu. Dodala, že prezidentské volby se mají konat ve stanoveném termínu 7. září a Egypťané podle ní věří, že půjde o svobodné volby.
Husní Mubarak spolu s rodinou už během dne metropoli opustil a s celou rodinou odletěl do svého sídla v letovisku Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Velení armády už dříve slíbilo, že zruší výjimečný stav, hned jak to bude možné. Vojsko chce také garantovat zavádění politických reforem a zajistit férové prezidentské volby.
Není úplně jasné, jestli to bude protivládním demonstrantům stačit. Dosud totiž nechtěli pouze Mubarakovu rezignaci, ale trvali i na jeho odjezdu ze země.
Západní svět rezignaci opatrně vítá
Radost z Mubarakovy rezignace je v Egyptě obrovská a šíří se i do dalších arabských zemí. Přicházejí pozitivní reakce z Gazy. V Tunisku se rozezněly sirény na oslavu Mubarakovy rezignace. V západních diplomatických kruzích vládne opatrná radost. Starosti o bezpečnost má nyní ovšem Izrael, který s Egyptem dosud dobře vycházel.
Evropská unie považuje odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka za otevření cesty k rychlým a hlubokým reformám. V písemném prohlášení uvedla, že teď je budoucnost země opravdu jen v rukou samotných Egypťanů a je připravena Egyptu pomoci. Podle předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka pomůže odchod prezidenta demokratickým změnám bez vzplanutí násilí.
O situaci po rezignaci prezidenta Mubaraka mluví v Ozvěnách dne Radiožurnálu spolupracovnice v Káhiře Anna Janků a bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.mp3
Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová si cení Mubarakovy odvahy, protože podle ní uspíšil cestu k demokracii. Nicméně jeho odchodem nesmí reformy skončit. Dialog musí pokračovat a klíčové budou svobodné volby. Ashtonová očekává v Egyptě vytvoření vlády široké koalice.
Podle vyjádření Francie bylo rozhodnutí Husního Mubaraka o odstoupení „odvážné a nezbytné“.
Západ se všeobecně obává chaosu, který by mohl po prezidentově odchodu nastat, případně vítězství radikálních islamistů.
„Je to stěžejní moment blízkovýchodních dějin,“ prohlásil o odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka americký viceprezident Joe Biden.
Na Mubarakovu rezignaci pozitivně reagovaly i trhy, které už několik dnů oslabovaly právě kvůli egyptským nepokojům. Okamžitě po oznámení rezignace prezidenta Mubaraka poskočila newyorská burza.