11. února 2011 propukly ulice v jásot. Egypt se stal druhou zemí arabského jara, která se zbavila svého diktátora. S odstupem deseti let se ale Egypťané na tehdejší události dívají se smíšenými dojmy.
Prokurátor nařídil Husajna zadržet na 15 dní, jeho právník ale věří, že díky nedostatečným důkazům k odsouzení nedojde. Dlouhodobé zadržení je podle něj v zemi častým trestem politických oponentů.
Pro návrh zvedlo ruku 485 poslanců v 596členném parlamentu. Změnu ústavy ještě musí schválit Egypťané v referendu, které se nejspíš uskuteční před začátkem ramadánu, jenž letos připadá na 5. května.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak byl v pátek propuštěn z domácího vězení ve vojenské nemocnici. S odvoláním na jeho právníka o tom informovala agentura Reuters. Soud na začátku března zprostil 88letého Mubaraka obvinění z podílu na vraždách stovek demonstrantů během povstání v roce 2011, které jej po 30 letech vlády svrhlo.
O osudu Husního Mubáraka ve čtvrtek definitivně rozhodne soud v Káhiře. Bývalému egyptskému prezidentovi hrozí až trest smrti. Obviněn je z odpovědnosti za střelbu do demonstrantů v roce 2011. Při protivládních protestech tehdy zemřely stovky lidí. Takzvaný proces století začal před pěti lety. Nyní osmaosmdesátiletý Mubárak si nejdříve vyslechl doživotní verdikt, odvolací soud ho ale osvobodil. Současné druhé odvolací řízení je konečné.
Egyptský soud odložil projednávání kauzy bývalého egyptského prezidenta Husního Mubáraka na leden. Původně měl proces začít dnes. Mubárak čelí obvinění, že nese odpovědnost za střelbu do demonstrantů v roce 2011. Během protestů proti jeho vládě tehdy zemřelo přes osm set lidí, většina z nich po tvrdých zásazích policie.
V Egyptě skončil takzvaný proces století. Soud osvobodil bývalého prezidenta Husního Mubáraka. Zbavil ho obvinění z podílu na smrti stovek demonstrantů v roce 2011. Mubárak si ještě musí odpykat tříletý trest za zpronevěru. Kvůli zdravotním problémů zůstává v nemocnici. Jeho příznivci verdikt vítají, mnozí Egypťané jsou ale zklamaní.
Svržený egyptský prezident Husní Mubárak dnes před soudem popřel, že by před třemi lety nařídil zabíjení protestujících. Obžaloba ho viní ze spoluúčasti na smrti zhruba osmi stovek účastníků protivládních demonstrací.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak promluvil po více než třech letech k veřejnosti. Zároveň tak popřel nové spekulace o tom, že ve vojenské nemocnici zemřel. V unikátním telefonickém rozhovoru pro deník al-Masrí al-Jaum se dokonce vyjádřil k aktuální politické situaci v Egyptě.
V Káhiře dnes pokračuje obnovený soudní proces s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubárakem. Loňský trest doživotního vězení pozbyl platnost kvůli procedurálním chybám a soud se proto opakuje. Spolu s bývalou hlavou státu jsou v kleci obžalovaných také jeho synové Gamál a Alá, bývalý ministr vnitra a několik Mubárakových spolupracovníků.
V Egyptě skončil po třech měsících výjimečný stav. O ukončení nepopulárního opatření rozhodl administrativní soud. Demonstrace stoupenců sesazeného prezidenta Mursího přitom pokračují.
Pátkem mučedníků nazvali egyptští islamisté demonstrace, které měly zachvátit celou zemi. Před některými mešitami ale po poledni protestovaly jen stovky, maximálně několik tisíc odpůrců vojenského režimu. Žádné masové pochody se nekonaly. Na intenzitě demonstrací se podepsalo zatčení vedení Muslimského bratrstva, stejně jako všeobecný strach ze zatýkání a násilí.
Uprostřed egyptského násilí mezi policií a stoupenci Muslimského bratrstva pokračuje vláda premiéra Biblávího ve státotvorných krocích. Svůj první návrh nové ústavy už vypracovala komise ústavně právních odborníků. Jak bude schvalování probíhat dál, to záleží na vývoji situace v zemi.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak upadl do kómatu a je v kritickém stavu. Uvádějí to zákulisní zdroje a také televize al-Džazíra. Podle dostupných zpráv byl svržený vůdce několik hodin závislý na přístrojích. Teď prý zůstává v hlubokém bezvědomí, ale dýchá sám.
Právníci bývalého egyptského prezidenta popřeli původní zprávu z dnešní noci, že u Husního Mubáraka lékaři konstatovali klinickou smrt. Jeho zdravotní stav se však prý velmi zhoršil, je napojen na přístroje v káhirské vojenské nemocnici.
Lékaři vojenské nemocnice v Káhiře oznámili, že bývalý egyptský prezident Husní Mubárak je klinicky mrtev, došlo u něho k zástavě srdce. Udržují ho však zatím na přístrojích. Informaci přinesla agentura Reuters, která cituje egyptskou státní tiskovou agenturu MENA.
Egyptské ulice znovu bouří. Důvodem je tentokrát rozsudek nad svrženým prezidentem Husním Mubárakem, který dostal doživotí za to, že loni nezabránil zabití více než 800 demonstrantů vládními jednotkami. Egypťanům se verdikt nelíbí a zdá se jim mírný, pro exprezidenta požadují trest smrti. Mubárak se mezitím ve vězeňské nemocnici zotavuje z infarktu, který utrpěl po vyslechnutí rozsudku.
Svržený egyptský prezident Husní Mubárak a jeho bývalý ministr vnitra Habíb Ádlí dostali trest doživotního vězení. Soud v Káhiře jim jej vyměřil za spoluúčast na střelbě vládních sil do demonstrantů při loňských nepokojích, které nakonec vedly k pádu Mubarakova režimu. Během 18 dnů protestů bylo zabito přes 800 lidí. Odsouzení se ještě mohou odvolat, trest tak není definitivní. Podle prezidentského kandidáta Ahmada Šafíka Mubárakovo odsouzení dokazuje, že nikdo nestojí nad zákonem. Mezi Egypťany i tak rozsudek vyvolal rozhořčení.
Egypťany čeká další milník na cestě od autoritářského režimu. Káhirský soud by měl dnes vynést verdikt nad svrženým egyptským prezidentem Husním Mubárakem. Někdejší hlava státu čelí obvinění z podílu na smrti demonstrantů při loňských protivládních protestech - během 18 dní vládní síly zabily přes 800 lidí. Mubárak by za to mohl dostat až trest smrti, soud ho ale také může úplně očistit.
Statisíce Egypťanů si připomněly rok od začátku povstání proti vládě autoritářského prezidenta Husního Mubaraka. Po jeho pádu se vedení země ujala dodnes trvající vojenská vláda. Mnozí Egypťané jsou ale vývojem zklamáni a dnešní oslavy tak na mnoha místech přerostly v další protivládní protesty.
Egyptský státní zástupce podle očekávání požádal o trest smrti pověšením pro bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Spolu s dalšími představiteli dřívějšího egyptského režimu je obviněn ze spoluúčasti na zabití stovek demonstrantů při loňských protivládních protestech.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak se bude zodpovídat mimo jiné z nastolení tyranie. Dnes to navrhl tamní prokurátor. Samotný Mubarak se soudu účastní, i když ho kvůli špatnému stavu do soudní síně přinášejí na nosítkách. Hrozí mu trest smrti především kvůli jeho podílu na zabití víc než osmi set účastníků loňských protestů.
V Káhiře dnes po dvouměsíční prestávce pokračuje proces, v němž je bývalý egyptský prezident Husní Mubarak obžalován z korupce a spoluúčasti na zabití účastníků protivládních demonstrací. Souzeni jsou také jeho dva synové, bývalý ministr vnitra a vysocí policejní důstojníci, kteří jsou obviněni z podílu na zabíjení demonstrantů a ze zneužití moci. Všichni ale obvinění popírají.
Káhirský soudce odročil stání s bývalým egyptským ministrem vnitra a dalšími šesti vysokými policejními činiteli až na 5. září. Důvodem byl chaos v soudní síni.
V Egyptě má dnes začít soudní proces s bývalým prezidentem Husním Mubarakem. Vůdce svržený zimní protivládní revoltou čelí třem obviněním. Pokud soud prokáže jeho vinu, hrozí mu vězení od pěti let výš, ale i trest smrti.
Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak trpí rakovinou žaludku. Novinářům to sdělil jeho obhájce. Mubarak stále leží v nemocnici v Šarm aš-Šejchu. Špatný zdravotní stav brání jeho převezení do vazební věznice v Káhiře. V srpnu by ale měl bývalý egyptský vládce stanout před soudem.
Bývalému egyptskému prezidentovi Husnímu Mubárakovi zakázal státní žalobce opustit zemi. Nechal také zmrazit konta jeho rodiny. Peníze, které na nich jsou, prezidentova rodina získala zřejmě díky korupci, kterou byl bývalý politický systém prorostlý.