Zdravotní stav egyptského exprezidenta Mubáraka je kritický, žije na přístrojích

Právníci bývalého egyptského prezidenta popřeli původní zprávu z dnešní noci, že u Husního Mubáraka lékaři konstatovali klinickou smrt. Jeho zdravotní stav se však prý velmi zhoršil, je napojen na přístroje v káhirské vojenské nemocnici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Husní Mubarak

Egyptský prezident Husní Mubarak | Zdroj: ČTK

Agentura Reuters, která informaci o klinické smrti zveřejnila, se odvolávala na egyptskou státní tiskovou agenturu MENA. Ta přinesla údajné prohlášení lékařů vojenské nemocnice v Káhiře o neúspěšné resuscitaci po zástavě Mubárakova srdce.

Mubárakův zdravotní stav se včera výrazně zhoršil, exprezident utrpěl infarkt a mrtvici a upadl do komatu. Byl proto převezen z káhirské věznice do nemocnice.

Čtyřiaosmdesátiletý Mubárak podle svých lékařů trpí rakovinou a má nemocné srdce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků

„Vláda oficiálně zprávy o klinické smrti Mubáraka popírá. Některé zdroje tvrdí, že opravdu prodělal klinickou smrt, jiné zase, že je v hlubokém bezvědomí, ale klinická smrt to prý v tuto chvíli není,“ říká přímo z Káhiry blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

„Někteří lidé již slavili předpokládanou smrt Mubáraka v ulicích Káhiry. Jak se ale později ukázalo, řadě jiných lidí to vadí. Berou to tak, že pokud skutečně zemřel nebo umírá, přeci jen je to čtyřiaosmdesátiletý člověk, který sice má na rukou krev, ale pořád je to člověk. A slavit by se to nemělo. Myslím však, že převáží spíše pozitivní nálady,“ pokračuje Tureček.

Spolupracovnice Rádia Česko v Egyptě Anna Janků si nemyslí, že by případná smrt Mubáraka měla na situaci v Egyptě nějaký výrazný vliv:

„Lidé si říkají, že je dobře, že byl Mubárak odstaven, ale jeho systém přetrvává. Takže je otázkou, jak se zbavit starého systému.“

Muhammad Husní Mubárak (84) vládnul Egyptu od roku 1981 až do loňského února. Rezignoval po vlně velkých demonstrací v rámci tzv. arabského jara. Moc dočasně předal Nejvyšší vojenské radě, nyní Egypťané volí jeho nástupce. Od srpna stál spolu se svými syny a několika dalšími činiteli svého režimu před soudem, který ho nakonec odsoudil k doživotnímu trestu.

„Případný pohřeb by nebyl státní, ale jen rodinný. Mluví se o tom, že by vláda vyhlásila zákaz vycházení, aby zabránila případným nepokojům. Bylo by také možná odložené vyhlášení výsledků víkendových prezidentských voleb. Zatím se vyhlášení připravuje na čtvrtek a očekává se, že vyhrál islamista Mursí," uvádí Tureček.

„Vyhlášení výsledků asi odloženo bude, protože již v úterý předseda volební komise prohlásil, že musí zrevidovat ještě 250 uren, což zabere čas. Prověřování bude probíhat za přítomnosti zástupců obou kandidátů. Podle něj je tedy možné, že vyhlášení proběhne až v pátek,“ říká Janků a upozorňuje:

„Většina egyptského obyvatelstva nevolila ani jednoho z obou kandidátů. Je zde tedy menšina, která se bude vnucovat většině. To nemůže mít dobré následky. A včerejší demonstrace na Tahríru byly vyloženě ukázkou síly a zastrašováním.“

Exprezident a jeho bývalý ministr vnitra Habíb Ádlí dostali před téměř třemi týdny trest doživotního vězení za spoluúčast na střelbě vládních sil do demonstrantů při loňských nepokojích, které nakonec vedly k pádu Mubárakova režimu. Během 18 dnů protestů bylo zabito přes 800 lidí.

Český rozhlas, Markéta Bartošová, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme