Bývalý egyptský prezident Mubárak je znovu před soudem. Hrozí mu i trest smrti
V Káhiře dnes pokračuje obnovený soudní proces s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubárakem. Loňský trest doživotního vězení pozbyl platnost kvůli procedurálním chybám a soud se proto opakuje. Spolu s bývalou hlavou státu jsou v kleci obžalovaných také jeho synové Gamál a Alá, bývalý ministr vnitra a několik Mubárakových spolupracovníků.
Soudce Mahmúd Rašídí se snaží veřejnost přesvědčit, že proces je naprosto transparentní a férový.
„Já vám slibuji, že to, co teď přečtu, bude po skončení soudního líčení k dispozici novinářům v elektronické podobě. A přeji si, aby se Egypťané do hodiny z médií dozvěděli, co soud řešil. Nemůžeme nechat lidi v nejistotě, co soud řekl nebo udělal! Takhle se na sociálních sítích rychle objeví, o čem jsme tu jednali,“ prezentoval soudce Mahmúd Rašídí během posledního přelíčení transparentnost soudu s Husním Mubárakem.
Soud s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubárakem sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
Zdá se, že soudce si komunikací s veřejností získává značný respekt. Je sice pravda, že soud probíhá zdlouhavě a komplikovaně, což se mnoha Egypťanům nemusí líbit, na druhou stranu je to známka toho, že v zemi fungují standardní mechanismy s možností odvolání a že soud opravdu důkladně zvažuje všechen důkazní materiál.
Při tom se musí vyrovnat i s tím, že policie a ministerstvo vnitra hned na začátku velké množství důkazního materiálu zničily.
Muhammad Husní Mubárak (85) vládnul Egyptu od roku 1981 až do února 2011. Rezignoval po vlně velkých demonstrací v rámci takzvaného arabského jara.
Soudní proces s ním se táhne už poměrně dlouho. Poprvé stanul bývalý prezident před soudem skoro před dvěma a půl lety.
Obvinění proti Mubárakovi
Mubárak čelí dvěma hlavním obviněním. První je, že nezabránil střelbě do demonstrantů v lednu a únoru roku 2011, kdy proti němu Egypťané povstali. Tehdy zemřelo více než 800 lidí. Za tento skutek hrozí Mubárakovi trest smrti.
Druhá skupina obvinění se týká korupčních afér, z nichž asi nejvýznamnější je, že se měl Mubárak obohacovat na vývozu zemního plynu do Izraele, což se dělo za podmínek pro Egypt nápadně nevýhodných.
Loni poslal soud bývalého prezidenta na doživotí za mříže. „Ve jménu boha milosrdného, slitovného, ve jménu boha spravedlivého se Muhammad Husní Sajid Mubárak odsuzuje k doživotnímu trestu, neboť byl usvědčen z podílu na zločinu zabití,“ zněl rozsudek z druhého června 2012.
Rozsudek však pozbyl platnosti kvůli procedurálním chybám a celý proces se teď opakuje.
Dnes přijel Mubárak ke káhirskému soudu s dvouhodinovým zpožděním. Jako svědka pak na dnešek soud předvolal bývalého úspěšného premiéra Ahmada Nazífa.
Vzhledem k událostem, které se od Mubárakova pádu udály, není osud bývalého prezidenta mezi Egypťany tak žhavé téma, přesto jsou na rozsudek nepochybně velmi zvědaví.
Pokud by byl rozsudek pro Mubáraka osvobozující, mohla by mít současná vláda problémy, protože by lidé mohli obávat návratu starých poměrů. Na druhou stranu kritiku Mubáraka v egyptské společnosti otupila asi roční problematická vláda Muslimského bratrstva.