V Káhiře pokračuje proces s Mubarakem, soudce prý podjatý není
V Káhiře dnes po dvouměsíční prestávce pokračuje proces, v němž je bývalý egyptský prezident Husní Mubarak obžalován z korupce a spoluúčasti na zabití účastníků protivládních demonstrací. Souzeni jsou také jeho dva synové, bývalý ministr vnitra a vysocí policejní důstojníci, kteří jsou obviněni z podílu na zabíjení demonstrantů a ze zneužití moci. Všichni ale obvinění popírají.
Proces byl přerušen kvůli stížnosti právníků obětí represí na soudce Ahmada Rifáta, který prý není objektivní. Soud ale námitky advokátů pro nedostatek důkazů zamítl.
Obhajobě vadilo úzké spojení soudcova bratra s Gamálem Mubarakem, který ho jmenoval do výboru bývalé vládnoucí strany.
Spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků sleduje proces s Mubarakem
Program dnešního přelíčení není znám, zřejmě se ale bude jednat jen o formalitách. Obhajoba ovšem tvrdí, že má velké překvapení.
Svědčit v pokračujícím procesu by totiž měl jeden z vysoce postavených policejních důstojníků, který je doposud ve funkci na ministerstvu vnitra.
Stále otevřenější prodlužování procesu s Mubarakem je podle pozorovatelů známkou toho, že současné vojenské vedení Egypta nemá na jeho odsouzení zájem. Stejně průtahy vnímají také běžní Egypťané.
Mubarak dorazil opět na nemocničním lůžku
„Je to svým způsobem docela jasné a ze strany nejvyšší vojenské rady taky pochopitelné, protože tohle byl jejich nejvyšší velitel a díky jemu oni jsou tam, kde jsou dnes. Takže svým způsobem opravdu se počítá s tím, že se to bude protahovat tak dlouho, dokud Mubarak neodejde přirozenou smrtí,“ popisuje nálady v zemi spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků.
Třiaosmdesátiletý Mubarak se dosavadních stání účastnil na nemocničním lůžku. O jeho zdravotním stavu ovšem nejsou známy žádné podrobnosti.
„Dneska ho zase přivezli na nemocničním lůžku. Podle mého názoru vypadal dobře jako vždycky. Takže zase nevíme absolutně nic. Všechno jsou jenom pověsti – jednu dobu byly pověsti, že už zemřel, jinou dobu zase, že mu umožnili útěk. Takže v Egyptě není v současné době žádná kvalitní informace a žádná transparence,“ dodává Anna Janků.
V minulosti soud s Mubárakem provázely střety příznivců i odpůrců bývalého režimu, dnes se ale větší konflikty spíše neočekávají.
Na místě jsou jen desítky příslušníků obou táborů, na které dohlíží na pět tisíc členů zvláštních bezpečnostních sborů a armáda.