Libyjští povstalci jsou na dohled Tripolisu
Libyjští povstalci se blíží k metropoli Tripolisu. Po dlouhých bojích mají pod kontrolou města Zavíjá a Sorman a jsou na dohled od hlavního města. Muammar Kaddáfí mezitím dál burcuje své stoupence k boji proti rebelům i silám NATO.
Rozsáhlá ofenzíva rebelů trvá už několik dní. Města Zavíjá a Sorman leží na strategické dálnici, která spojuje libyjskou metropoli s Tuniskem a má zásadní význam pro zásobování města.
"Veškeré vstupní brány jsou pod kontrolou", tvrdí mluvčí vzbouřenecké vojenské rady Abdul Salam Otoman. Zároveň ale připustil, že i ve městech, která ovládají, zůstává aktivní blíže neurčený počet ostřelovačů.
Situaci v Libyi zhodnotil v poledních Ozvěnách dne vojenský analytik Martin Koller
Zprávy o dobití strategických území popřel mluvčí Kaddáfího vlády Músá Ibrahím. Povstalci prý sice ovládají silnici západně od Zavíji, město i hranice s Tuniskem jsou prý ale stále pod kontrolou libyjské armády.
„Tripolis je v bezpečí. Jsme velmi silní a máme ve zbrani desítky tisíc lidí. I přes útoky NATO jsme schopni odolávat jeden, dva nebo i tři roky,“ řekl mluvčí. Samotný Muammar Kadáfí byl ve svém ranním projevu stručnější, o to ale emotivnější.
"Konec kolonizátorů a konec krys je blízko" uvedl libyjský vůdce v projevu, který vysílal státní televize. Na obrazovce se ale neobjevil, mluvil po telefonu. Podle agentur byly části jeho projevu zcela nesrozumitelné. Výpadky zvuku označila stanice za technickou poruchu.
Životně důležité tepny režimu
Dobytí Zavíje povstalci, pokud by se tato zpráva potvrdila, by spolu s tím, že se bojuje o město Gharyan, znamenalo pro Kaddáfího obrovskou ztrátu. Ve Světě o druhé to řekl zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.
„Protože do Tripolisu dnes proudí zásoby potravin i pohonných hmot právě přes tato 2 města, jednak ze západu, jednak z jihozápadu. Moře ovládá Severoatlantická aliance. Jinými slovy, toto jsou životně důležité tepny pro udržení Kadddáfího režimu.“
Vývoj situace v Libyi komentoval ve Světě o druhé zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák
„A Zavíja je navíc pouhých 50 kilometrů od Tripolisu; navíc je v ní jediná ropná rafinérie na západě země, takže by plukovník Kaddáfí dokonce přišel i o dodávky tak potřebných pohonných hmot. A víme, že už řadu týdnů se v Tripolisu tvoří fronty před čerpacími stanicemi, protože je tam pohonných hmot málo,“ připomněl Slezák.
Opustil Kaddáfího ministr vnitra?
Kaddáfího vláda mezitím popřela, že její zástupci se na tuniském ostrově Džerba sešli s představiteli libyjské opozice, a odmítla i zprávy o tom, že v Tripolisu údajně přistála dvě jihoafrická letadla, která mají Kaddáfího dopravit do exilu.
Podle nejnovějších zpráv přiletěl do Egypta libyjský ministr vnitra i s rodinou. S odvoláním na egyptské úřady to uvádí agentura Reuters - podle zpravodajů zřejmě ministr opustil Kaddáfího vládu.
Nejúčinnější jsou vrtulníky NATO
Podle vojenského analytika Martina Kollera má pro povstalce naprosto zásadní význam podpora silami NATO. Nejúčinnější zbraní jsou bitevní vrtulníky aliance, které mohou útočit z podstatně menší vzdálenosti a mnohem přesněji.
„Je to také záležitost informací, zásobování materiálem logistického charakteru a v neposlední řadě i podpora morální,“ dodal Koller.
Pokud by byly současné zprávy o úspěších povstalců pravdivé, mohl by podle něj být konec Kaddáfího režimu otázkou týdnů.