Provoz letiště v Tripolisu ochromil dělostřelecký útok. Podle OSN byli zraněni dva lidé

Jediné fungující letiště Mítíka v libyjské metropoli muselo být po noční dělostřelecké palbě uzavřeno, uvedla agentura Reuters. Podle zástupců tripoliské vlády národní jednoty byli při ostřelování zraněni čtyři lidé, mise OSN informovala o dvou zraněných. Na záběrech ze sociálních sítích bylo vidět jedno poškozené dopravní letadlo a rovněž auta zaparkovaná před letištěm, uvedla agentura Reuters.

Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdný terminál na letišti Mítíka po útoku v libyjském Tripolisu.

Prázdný terminál na letišti Mítíka po útoku v libyjském Tripolisu. | Foto: FW1F/Mark Potter | Zdroj: Reuters

Podle mise OSN zasáhly civilní část letiště, včetně přistávací dráhy, čtyři střely. „Tyto hrůzné útoky mají za cíl rozsévat strach, vyvolat chaos a přerušit operace na jediném fungujícím letišti v libyjské metropoli Tripolisu,“ uvedla mise ve svém prohlášení.

Kdo za útokem stál, není zatím jasné. Mítíka leží východně od centra libyjské metropole a terčem náletů se stala za poslední měsíce už několikrát. Letiště v minulosti častokrát zasáhly jednotky libyjského polního maršála Chalífy Haftara. Haftarova armáda, která dosud působila spíše na východě země, 4. dubna zahájila boj o Tripolis. Tam sídlí mezinárodně uznávaná vláda.

Letiště Mítíka je bývalá vojenská základna, která ale nyní funguje jako civilní letiště, protože mezinárodní tripolské letiště bylo za bojů v roce 2014 silně poškozeno. V zemi operují jenom libyjské letecké společnosti, jež zajišťují vnitrostátní lety a několik zahraničních spojů, například do Tuniska a Turecka.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarových jednotek, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme