Po ostřelování byl v Libyi poničen ukrajinský dopravní letoun, potvrdil Kyjev. Přišel o ‚ocas‘

Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo zprávy, že v Libyi byl ostřelován ukrajinský transportní letoun. Uvedla to agentura Intefax-Ukrajina. Při raketovém útoku na letiště Misuráta v noci na neděli byl letoun vážně poškozen a jeden z členů posádky zraněn.

Kyjev/Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transportní letoun ruské výroby Il-76

Transportní letoun ruské výroby Il-76 | Zdroj: Profimedia

„Při útoku byla zničena ocasní část letadla a lehké zranění utrpěn jeden z členů posádky. Celá posádka byla evakuována na bezpečné místo,“ uvedli ukrajinští diplomaté. Letoun podle nich přepravoval do Libye humanitární zásilku pro libyjský Červený půlměsíc a měl k tomu všechna potřebná povolení.

Ministerstvo se prostřednictvím velvyslanectví v Tunisku snaží ukrajinské posádce poskytnout nezbytnou pomoc při návratu do vlasti.

Na letiště v Misurátě, které leží východně od libyjského hlavního města Tripolisu, útočí samozvaná Libyjská národní armádou polního maršála Chalífy Haftara. Ta v pondělí oznámila, že zničila transportní letoun ruské výroby Il-76, přepravující zbraně jejím nepřátelům na západě země.

Zničený letoun podle agentury Bloomberg patřil ukrajinské společnosti Skyaviatrans, podle které stroj přepravoval humanitární náklad pro libyjský Červený půlměsíc.

Noční útok na letiště v Misurátě následoval několik dní poté, co síly vlády v Tripolisu podnikly nálet na Haftarovu hlavní leteckou základnu, kde zničily dva letouny Il-76, provozované charterovými společnostmi zaregistrovanými na Ukrajině, připomněl Bloomberg. Při náletu podniknutém 26. července byl také zabit jeden z pilotů.

Znepřátelené strany bojující v Libyi disponují omezenými vojenskými schopnostmi kvůli embargu OSN na dodávky zbraní, a tak nálety podnikají za pomoci bezpilotních letounů - Tripolis disponuje drony turecké výroby, zatímco Haftarova armáda využívá strojů z Číny a Spojených arabských emirátů.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy Libyjské národní armády, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme