Po ostřelování byl v Libyi poničen ukrajinský dopravní letoun, potvrdil Kyjev. Přišel o ‚ocas‘
Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo zprávy, že v Libyi byl ostřelován ukrajinský transportní letoun. Uvedla to agentura Intefax-Ukrajina. Při raketovém útoku na letiště Misuráta v noci na neděli byl letoun vážně poškozen a jeden z členů posádky zraněn.
„Při útoku byla zničena ocasní část letadla a lehké zranění utrpěn jeden z členů posádky. Celá posádka byla evakuována na bezpečné místo,“ uvedli ukrajinští diplomaté. Letoun podle nich přepravoval do Libye humanitární zásilku pro libyjský Červený půlměsíc a měl k tomu všechna potřebná povolení.
Ministerstvo se prostřednictvím velvyslanectví v Tunisku snaží ukrajinské posádce poskytnout nezbytnou pomoc při návratu do vlasti.
Na letiště v Misurátě, které leží východně od libyjského hlavního města Tripolisu, útočí samozvaná Libyjská národní armádou polního maršála Chalífy Haftara. Ta v pondělí oznámila, že zničila transportní letoun ruské výroby Il-76, přepravující zbraně jejím nepřátelům na západě země.
Zničený letoun podle agentury Bloomberg patřil ukrajinské společnosti Skyaviatrans, podle které stroj přepravoval humanitární náklad pro libyjský Červený půlměsíc.
Noční útok na letiště v Misurátě následoval několik dní poté, co síly vlády v Tripolisu podnikly nálet na Haftarovu hlavní leteckou základnu, kde zničily dva letouny Il-76, provozované charterovými společnostmi zaregistrovanými na Ukrajině, připomněl Bloomberg. Při náletu podniknutém 26. července byl také zabit jeden z pilotů.
Znepřátelené strany bojující v Libyi disponují omezenými vojenskými schopnostmi kvůli embargu OSN na dodávky zbraní, a tak nálety podnikají za pomoci bezpilotních letounů - Tripolis disponuje drony turecké výroby, zatímco Haftarova armáda využívá strojů z Číny a Spojených arabských emirátů.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy Libyjské národní armády, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.