Na českého exkonzula Sochora vydal liberijský soud zatykač. Se dvěma Čechy se měl dopustit zpronevěry

Soud v Libérii v pondělí vydal zatykač na bývalého honorárního konzula České republiky v západoafrické zemi Karla Sochora a další dva české občany. Na svém webu to v úterý uvádí deník Liberian Observer, který má k dispozici kopii soudního výnosu. Češi mají být stíháni v souvislosti s údajnou zpronevěrou peněz česko-liberijské společnosti MHM EKO. Podle liberijského listu by mohly místní úřady požádat českou vládu o Sochorovo vydání.

Monrovia (Aktualizováno: 12:58 31. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lberijská policie (ilustrační foto)

Lberijská policie (ilustrační foto) | Foto: Thierry Gouegnon | Zdroj: Reuters

Sochor, který funkci honorárního konzula zastával do ledna roku 2007, byl v letech 2013 až 2017 ředitelem MHM EKO. Za tu dobu z jejích účtů podle majitelů zmizelo více než pět milionů dolarů (115 milionů Kč) určených na financování jejího provozu.

Liberijci ročně ukradnou 60 procent elektřiny vyrobené státem, tvrdí místní energetická společnost

Číst článek

Firma před sedmi lety vznikla jako pobočka pražské společnosti MHM computer za účelem těžby a zpracovávání stavebního kamene, od listopadu 2018 je podle výpisu z databáze českého ministerstva financí v likvidaci.

Na únik peněz si původně stěžovali většinoví majitelé MHM EKO, čeští bratři Pavel a Martin Miloschewští, případ následně převzaly liberijské orgány. Loni v září liberijská policie v rámci kauzy zatkla českého občana Jana Holáska, který podle policie díky falešné plné moci vybral z účtu MHM EKO 317 500 dolarů. Miloschewští podle obžaloby o výběru peněz nevěděli.

Sochor si podle nových obvinění z různých účtů česko-liberijské firmy přisvojil dohromady asi 1,5 milionu dolarů. Zatykač byl podle Liberian Observer vydán také na další dva bývalé představitele MHM EKO Alexe Šrámka a Petra Peška. Obvinění bylo už dříve vzneseno proti tajemníkovi liberijského senátu a vlastníkovi menšinového podílu ve firmě Nanboloru Singbehovi.

Sochor, Šrámek a Pešek mají být podle nového nařízení předvedeni před trestní tribunál v Monrovii. Česká republika ale s Libérií nemá dohodu o vydávání osob k trestnímu stíhání. Podle Liberian Observer Monrovia pravděpodobně požádá české úřady o spolupráci.

Z Libérie po letech odchází mírové jednotky OSN. Odzbrojily bojovníky a zajistily lidem návrat domů

Číst článek

České ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se Sochorovým případem zatím nijak nezabývá. „Libérie nás v této kauze nekontaktovala a ani nezaslala žádost o vydání,“ napsala Lucie Machálková z tiskového oddělení.

České ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se Sochorovým případem zatím nijak nezabývá. „Libérie nás v této kauze nekontaktovala a ani nezaslala žádost o vydání,“ napsala Lucie Machálková z tiskového oddělení.

Z funkce honorárního konzula Sochora v roce 2007 odvolal tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ministerstvo tehdy uvedlo, že spekulace kolem Sochorových aktivit neprospívají dobrému jménu České republiky.

Omluva ČTK

ČTK nedisponuje ověřenou informací o vazebním stíhání Karla Sochora v Libérii kvůli podezření z pašování drog nebo sexuálního zneužívání dívek, tak jak byla nesprávně uvedena v původním znění výše uvedené zprávy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme