Lavrov hledá spojence v jihovýchodní Asii. Slibuje jim levnou ropu, zbraně a návrat ruských turistů
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se snaží dostat na stranu Moskvy státy jihovýchodní Asie. Z Barmy proto ve čtvrtek míří do Kambodži na zasedání šéfů diplomacií států účastnících se takzvaného East Asia Summit. Těch se kromě členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) účastní mimo jiné i Čína, Spojené státy a Rusko. Velmi pravděpodobně se tam setká se svým čínským protějškem.
Lavrov v Barmě jednal s nejvyššími špičkami tamní vojenské vlády. Výslovně jim slíbil, že Rusko pomůže zemi při organizaci nových parlamentních voleb příští rok. Podle agentury AFP Lavrov doslova mluvil o ruské pomoci stabilizovat politickou situaci v zemi.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přesvědčuje státy jihovýchodní Asie, aby dál nepodporovaly protiruské sankce. Poslechněte si rozhovor s asijským zpravodajem Davidem Jakšem
Barma je pro Moskvu zajímavá svým obrovským nerostným bohatstvím a také strategickou polohou mezi Čínou a Indií. V posledních 10 letech se k tomu přidává daleko větší náklonnost k Číně nežli ke Spojeným státům.
Lavrov v Africe ukázal, že Kreml má stále vliv. Přesvědčoval, že Rusko za nedostatek obilí nemůže
Číst článek
Ve čtvrtek už ale Sergej Lavrov začne jednat ve Phnompenhu, hlavním městě Kambodži, se zbylými devíti členy sdružení ASEAN. Přiváží s sebou hlavně příslib levné ropy, zbraní a návratu ruských turistů.
Účast velmocí
Čína je rozzlobená návštěvou šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, takže kategoricky popírá, že by v Phnompenhu mohlo dojít na bilaterální schůzku jejího ministra zahraničí Wanga I a amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, přibližuje zpravodaj Českého rozhlasu v Asii David Jakš.
Naopak setkání Lavrov-Wang I sice ještě nebylo potvrzeno, ale je velmi pravděpodobné, že se ve čtvrtek nebo v pátek odehraje.