Klávesnice namísto zbraní. USA obvinily trojici severokorejských lupičů z kybernetických zločinů

Spojené státy obvinily tři severokorejské programátory z řady kybernetických útoků, včetně napadení amerického filmového studia či vydírání bank a dalších finančních institucí ve snaze získat od nich více než 1,3 miliardy dolarů (27,9 miliardy korun). Podle agentury AP to oznámilo ministerstvo spravedlnosti.

Washington / Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Spojených státech je horkým tématem používání osobních emailů politiků ke služebním záležitostem. Podle Mika záleží, co v mailové schránce máte

Spojené státy obvinily tři severokorejské programátory z řady kybernetických útoků (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Nynější stíhání vychází z kauzy předložené americkými úřady již v roce 2018, do níž přidává dva další obviněné. Podle prokuratury jsou všichni stíhaní členy severokorejských zpravodajských služeb a kybernetické útoky prováděli z pověření vlády ve snaze získat prostředky pro izolovaný režim vůdce Kim Čong-una.

„Severokorejští operativci, používající klávesnice namísto zbraní, kradoucí digitální peněženky s kryptoměnami namísto pytlů s penězi, jsou předními světovými bankovními lupiči,“ řekl ve středu náměstek ministra spravedlnosti John Demers.

‚Hyenismus‘ v době pandemie. Kyberútoky na zdravotnictví stouply o 45 procent

Číst článek

Podle vyšetřovatelů je význačné právě to, že se hackeři pokoušeli prostřednictvím útoků především získat finanční prostředky a ne například utajované informace, jak tomu často bývá u kybernetických kampaní podporovaných například Ruskem, Čínou či Íránem.

Žádného z obviněných zatím Američané nezadrželi a USA ani nečekají, že se jim to v blízké době podaří. Obvinění má podle úřadů sloužit spíše jako připomínka pro jiné hackery, že při jejich počínání nejsou anonymní a mohou být identifikováni a stíháni.

Hackeři se podle obžaloby podíleli na plánech na ukradení mnoha miliard bankám a soukromým společnostem, spustili rozsáhlou vyděračskou kampaň za pomocí takzvaných ransomware programů, a stojí také za útokem na filmové studio Sony Pictures Entertainment z roku 2014 kvůli filmu The Interview, který kritizovala severokorejská vláda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme