Kuba poprvé požádala o pomoc OSN. Světový potravinový program na ostrov dodá sušené mléko
Kubánská vláda požádala poprvé o pomoc Světový potravinový program (WFP) kvůli prohlubujícímu se nedostatku potravin na ostrově. Organizace OSN agentuře EFE potvrdila, že dostala oficiální žádost od kubánské vlády, aby pomohla s dodávkami sušeného mléka pro děti mladší sedmi let.
Tato žádost dokazuje, jak vážná je ekonomická krize na Kubě, napsal ve čtvrtek zpravodajský server BBC News. Kromě nedostatku mléka se ztenčují také zásoby paliva a léků. WFP uvedl, že už zahájil dodávky sušeného mléka na ostrov.
‚Specifická situace.‘ Kuba nemá dostatek mouky na zajištění dodávek chleba, uvedly úřady
Číst článek
Před několika dny napsala agentura EFE s odvoláním na prohlášení kubánských úřadů, že ostrov nemá dostatek mouky na to, aby zaručil do konce března běžné dodávky chleba. Za nedostatek pšeničné mouky podle úřadů mohou problémy s dodávkami ze zahraničí. Kuba dováží zhruba 80 procent potravin, které potřebuje.
Sušené mléko a další základní potraviny jsou Kubáncům poskytovány za dotovanou cenu prostřednictvím přídělových knížek, ale zpoždění a nedostatek dodávek jsou běžné, zejména v době ekonomických potíží.
Tento systém poprvé zavedl v roce 1962 kubánský vůdce Fidel Castro poté, co Spojené státy uvalily na ostrov sankce, které prohloubily nedostatek potravin.
Kubánská vláda nadále viní z neutěšeného stavu ekonomiky země pokračující americké sankce, kritici však tvrdí, že za současnou hospodářskou krizí, která je nejhorší za posledních 30 let, stojí špatné hospodaření vlády.
Mléko není jedinou věcí, kterou Kubánci těžko shánějí. Nedostatek pohonných hmot vedl v loňském roce ke zrušení každoročního prvomájového průvodu, který patří mezi největší hromadné oslavy na ostrově. Od pátku bude dostupné palivo stát pětkrát tolik, protože vstoupí v platnost zvýšení cen, dodala BBC.