Bez kelímků a brček. Britská královna zakázala ve svých sídlech plasty, přesvědčil ji Attenborough
Sir David Attenborough se proslavil svými jedinečnými dokumenty o přírodě. Dlouhodobě jimi ovlivňuje britské veřejné mínění a jeho dosud poslední počin Modrá planeta II a debata s královnou Alžbětou II. zřejmě ovlivnily i chod královského dvora a britské politiky. Silný ekologický apel podle deníku Telegraph přiměl královnu k omezení používání plastů v Buckinghamském paláci.
Stav moří a oceánů je nejhorší za celou dobu jejich sledování, varují tvůrci dokumentárního cyklu BBC Modrá planeta II, který veřejnoprávní stanice ve Velké Británii vysílala loni a podnítila tak veřejnou debatu o vztahu Britů k životnímu prostředí.
Daň za kelímky
Například ministr životního prostředí Michael Gove novinářům řekl, že ho program vyděsil a že jeho úřad zvažuje zavést systém zálohovaných lahví, zvýšení počtu fontánek s pitnou vodou a tlak na to, aby lidé místo kelímků na kávu opakovaně používali šálky.
Evropská unie vyhlásila válku plastům. Jednorázové chce zdanit, ostatní nahradit a recyklovat
Číst článek
Ročně prý Britové vyhodí na 2,5 miliardy kelímků na kávu, podle plánů vlády by kvůli tomu měla být na kávu či jiný horký nápoj „s sebou“ uvalena desetiprocentní daň. Kelímky jsou totiž jen velmi těžce recyklovatelné, uvnitř papírového obalu se totiž nachází plastová vrstva.
Buckinghamský palác bez brček
Sama královna Alžběta II. teď v Buckinghamském paláci a dalších královských sídlech nařídila, aby výrazně omezil používání plastů. Personál například nesmí podávat nápoje v plastových kelímcích a zakázaná jsou taky brčka.
Královský servis už může skládat jen z porcelánu a tolerován je také recyklovaný papír. Deník Telegraph uvádí, že královnu k ekologii nejspíš přesvědčil právě dokumentarista David Attenborough.
Alžběta II. hostovala v jeho pořadu, který se zabýval záchranou panenské přírody v Commonwealthu. Oba dva si při diskusi o tématu velmi notovali a královna si prý Attenboroughovy rady vzala k srdci, napsal deník Independent.
Sir dokumentarista
Sedmidílný dokument Sira Davida Attenborougha, který Modré planetě propůjčil svůj charakteristický hlas, apeluje na obyvatele Země. Ekosystémy moří a oceánů se podle pozorování dokumentaristů nacházejí ve stavu existenčního ohrožení, právě kvůli lidskému chování.
Stav oceánů je nejhorší v historii jejich sledování, tvrdí tvůrci dokumentárního seriálu BBC. Jeho druhá série míří ve Velké Británii do finále - a závěrečný díl by se měl věnovat právě apelu na obyvatele Země, že její klíčový ekosystém se následkem lidského chování nachází ve stavu existenčního ohrožení.
Evropský ekologický balíček
Opatření kvůli povinné recyklaci odpadů plánuje v současnosti Evropská unie. Do roku 2030 by podle „recyklačního balíčku“ Evropské komise měly být v unii všechny plasty recyklovatelné.
Ochrana životního prostředí v roce 2018: konec igelitek zdarma a zpřísnění prodeje kotlů
Číst článek
Komise v lednu upozornila, že Evropané každoročně vyprodukují 25 milionů tun plastového odpadu, ale k recyklaci se ho shromáždí méně než 30 procent.
Po celém světě tvoří plasty 85 procent odpadků na plážích. Pokud se nezmění nakládání s nimi, bude v roce 2050 v oceánech více plastů než ryb.
V Česku od letošního ledna obchodníci nemohou lidem dávat zdarma k nákupu plastové tašky.
Bezplatné můžou zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Nové pravidlo zavádí novela zákona o obalech, která má v návaznosti na předpisy Evropské unie omezit objem plastového odpadu.