Kosovský expremiér Haradinaj je volný, haagský soud ho zbavil všech obvinění

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj odchází od Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii jako svobodný člověk. Haagský soud ho zbavil všech obvinění. Čelil žalobě z vražd, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, které měl spáchat v době bojů za nezávislost Kosova na konci 90. let. Očekává se, že propuštění Haradinaje vyvolá bouři nesouhlasu v Srbsku i v Kosovu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj | Zdroj: Reuters

Ramush Haradinaj byl jedním z velitelů Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která bojovala proti srbské armádě a policii. Spolu s dalšími dvěma bývalými veliteli UÇK byl obviněn ze zločinů spáchaných v Kosovu v roce 1998 a 1999, zejména v kosovském zajateckém táboře Jablanica v roce 1998.

Podle svědků dávali přímý příkaz k zabití zajatců, jednak Srbů, ale také Romů a Albánců, kteří nesouhlasili s tehdejší politikou Kosovské osvobozenecké armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Haagský trestní tribunál osvobodil tři bývalé velitele Kosovské osvobozenecké armády včetně kosovského expremiéra Haradinaje. Proces sledoval Pavel Novák ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Žalobce pro Haradinaje a jeho dva zástupce žádal nejméně 20 let vězení. Haagský trestní tribunál ale rozhodl, že jsou nevinní. Jihoafrický soudce Bakone Justice Moloto sice ocenil, že se podařilo zločiny prokázat, že se skutečně staly, ovšem neprokázalo se, že by za tyto činy byli odpovědní obžalovaní. Takže se uplatnila zásada v pochybnostech ve prospěch obviněného.

Haagský tribunál Haradinaje zprostil obvinění už v roce 2008, ale odvolací soud loni nařídil proces obnovit. Původní proces byl zmařen kvůli nedostatku svědků. Ti byli údajně zastrašováni, a jeden z nich dokonce zemřel při podivné autonehodě.

Právě na to poukázal dnes srbský žalobce Vladimir Vukčević, který vyšetřuje válečné zločiny. Obvinil mezinárodní tribunál, že špatně chránil svědky, kteří mohli proti Haradinajovi svědčit. Podle něj bylo během procesu zabito 19 potenciálních svědků obžaloby.

Rozhodnutí soudu může mít zásadní dopad na politický život v Kosovu. Ramush Haradinaj prohlásil prostřednictvím svých zástupců, že se vrací jako politik a vrací se na ty funkce, které zastával před začátkem soudu, tedy na post kosovského premiéra.

Ramush Haradinaj v roce 1989 emigroval do Švýcarska. V tamním exilu se pak připravoval na odboj proti Srbům, navázal kontakty s kosovským podsvětím a také s národním hnutím Kosova, které se stalo základem Kosovské osvobozenecké armády. Do války se pak zapojil jako jeden z velitelů UÇK. Za svou činnost byl obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. V roce 2004 se stal kosovským premiérem, v roce 2005 na funkci rezignoval a dobrovolně se dostavil k haagskému soudu.

V kosovské metropoli Prištině se slavilo Haradajovo osvobození střelbou do vzduchu a ohňostrojem. Zřejmě ne všichni obyvatelé Kosova by si však jeho návrat do čela vlády přáli.

Pozici premiéra už zastává Haradinajův rival Hashim Thaçi a případný návrat bývalého premiéra by měl také negativní vliv na dialog a usmíření se Srbskem, jak to požaduje Evropská unie, která složitě dotlačila obě strany k dialogu. Srbsko pravděpodobně s Haradinajem v roli premiéra jednat chtít nebude.

Srbský prezident Tomislav Nikolič prohlásil, že propuštění Haradinaje zkomplikuje usmíření mezi Srby a kosovskými Albánci a posílí skeptický pohled Srbů na Evropu.

Pro Srbsko je rozsudek další rána, která přišla z Haagu. Nedávno stejný soud osvobodil i chorvatského generála Anteho Gotovinu, obviněného z násilí páchaného na Srbech při osvobozování části Chorvatska.

Srbský prezident podle agentury Reuters řekl, že tribunál vytvořený OSN byl zřízen proto, aby soudil srbský lid.

Přestože EU není zřizovatelem ICTY, tlačila na Bělehrad, aby se soudem spolupracoval. Byla to jakási vstupenka do privilegovaného partnerství s Evropskou unií. Podle komentátorů se možná Srbové ještě obrátí proti EU, do náruče Ruska.

Pavel Novák, Martin Dorazín, bre, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme