Stát nahradí podnikům výdaje na mzdy zaměstnanců. Itálie už má víc obětí koronaviru než Čína
- Výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v karanténě kvůli šíření koronaviru proplatí stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců zavřených obchodů, restaurací a dalších provozů.
- Vláda upravila dobu pro nákupy seniorů na čas od 7.00 do 9.00. Původně byla v čase 10.00–12.00. Do obchodů mohou nově ve vymezenou dobu také držitelé průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnanci pečovatelských služeb.
- Vláda rovněž rozhodla, že doplatí ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Návrh nového zákona ale ještě musí schválit Poslanecká sněmovna.
- Itálie ve čtvrtek oznámila, že eviduje už 3405 obětí nového typu koronaviru. To je víc než Čína, kde se nákaza v listopadu loňského roku objevila. V zemi středu je dosud hlášeno 3245 mrtvých.
Program ministerstva práce na proplacení mzdových výdajů pro zaměstnavatele, který představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), podpořily odbory, Svaz průmyslu a dopravy či Hospodářská komora.
Prezident Zeman: Nepropadejte panice, nebezpečí ale nezlehčujte. Opozice ať podporuje vládu, nebo mlčí
Číst článek
Opatření má zmírnit dopady koronavirové krize na firmy a instituce a bránit propouštění. Odbory navíc vyzvaly k urychlenému schválení i dalších opatření na podporu zaměstnanců, zaměstnavatelů a živnostníků.
Nákupy seniorů
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že změna reaguje na diskusi s reprezentanty maloobchodu. „Upozornili nás, že původní hodiny nejsou úplně nejvhodnější z hlediska toho, jak tyto osoby jsou zvyklé nakupovat,“ uvedl. Věkové omezení neplatí pro majitele, provozovatele a zaměstnance prodejen.
Pendleři
Přes hranice budou od noci z pátku na sobotu tzv. pendleři smět pouze s vyplněným formulářem od zaměstnavatelů doplněným navíc i každodenním razítkem. Razítka bude policie na hranicích dávat každému ráno při výjezdu a po příjezdu zpět.
Impulzem ke změně, kterou schválila vláda, byly informace, že režim, který dovoluje zemi opustit v době opatření proti epidemii koronaviru, někteří lidé zneužívají. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se objevila například falešná potvrzení.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ošetřovné do 13 let věku
Ošetřovné se nyní vyplácí devět dnů na děti do deseti let, samoživitelkám a samoživitelům pak až 16 dnů na školáky do 16 let. Na dávku z nemocenského pojištění mají nárok jen zaměstnanci. Vláda souhlasila s tím, aby stát dávku od desátého, respektive sedmnáctého dne doplatil.
Podporu od státu by měli dostat i rodiče z řad živnostníků. Program pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) připraví ministerstvo průmyslu.
Itálie už má nejvíc obětí
V Číně dosud zemřelo 3245 lidí s nemocí COVID-19 z celkového počtu více než 80 000 nakažených. Počet případů nákazy v Itálii se za poslední den zvýšil o 5322 (téměř 15 procent) na 41 035.
‚Je dokonce slyšet zpívat ptáky.‘ Italští senioři se v prázdných městech sžívají s karanténou
Číst článek
Podle statistik italských úřadů je 87 procent obětí v zemi starších 70 let. Zatím se z koronaviru zotavilo 4440 lidí. Na jednotkách intenzivní péče je naproti tomu 2498 pacientů, kteří kvůli těžkému průběhu nemoci potřebují podporu dýchacího přístroje.
Nový typ koronaviru se v Itálii ukázal tak účinným i kvůli vysokému průměrnému věku obyvatelstva a přetíženému zdravotnímu systému, který nebyl schopný v těžce postiženém severoitalském regionu Lombardii efektivně zareagovat, píše The Washington Post.
Čtvrtečních 427 obětí znamená pátý den v řadě, kdy v nejhůře zasažené zemi světa počet úmrtí přesáhl za den 300. Jen za poslední týden hlásí Itálie v souvislosti s onemocněním COVID-19 více než 2000 mrtvých.
Čína zatím hlásí 3250 obětí, přičemž se ale s nákazou potýká podstatně déle a registruje dvakrát větší počet nakažených.
Itálie je v současnosti epicentrem pandemie, tisíce nově nakažených však denně registrují i další evropské státy. Vážná situace je například ve Španělsku, které je se 767 mrtvými čtvrtou nejpostiženější zemí po Itálii, Číně a Íránu.