Vetřelecké objekty jako přenašeč koronaviru. KLDR viní Jižní Koreu z epidemie covidu na jejím území

„Vetřelecké objekty“ z jihu. Tak označuje Severní Korea původ koronavirové epidemie, která v zemi vypukla letos v květnu. Tyto objekty měla podle státu prostřednictvím balónů dopravit přes hranice Jižní Korea. Ta označila informace za lživé a absurdní. KLDR přiznala přítomnost nemoci covid-19 až v květnu. Příznaky nemoci, označované jako horečka, země hlásí u 4,7 milionu osob.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

KLDR viní z rozšíření nákazy covidu-19 vetřelecké objekty | Foto: Severokorejská Korean Central News Agency (KCNA) | Zdroj: Reuters

Podle serveru LBC se Severní Korea snaží těmito výroky svést vinu za pokračující vlnu onemocnění covid-19 na svého jižního souseda. Podle výroků objevily úřady na jihu KLDR v městě Ipho nedaleko hranic obou států původní ohnisko nákazy, ze kterého vedou stopy do Jižní Koreji.

S nespecifikovanými „vetřeleckými objekty“ měl přijít do kontaktu 18letý mladík a pětileté dítě. Ti následně měli cestovat do hlavního města Pchjongjangu a nakazit tamní obyvatele nemocí covid-19.

Vedení země uvedlo, že „tyto vetřelecké objekty společně s balony dostávají covidovou nákazu z Jižní Korei do země vzdušnou cestou přes hranice“.

Podle agentury AP Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení odmítlo tvrzení, že virus do Severní Koreje mohly přinést jihokorejské balony.

Miliony nemocných

„Z vědeckého hlediska je tvrzení Severní Koreje těžké uvěřit, protože možnost šíření viru prostřednictvím předmětů je poměrně nízká,“ řekl profesor na univerzitě severokorejských studií v Soulu Jang Mu-čin.

Tamní autority dodávají, že kdokoliv přijde s objekty do styku, musí nález neprodleně ohlásit místním úřadům.

Severokorejská zpravodajská agentura KCNA ve zprávě Jižní Koreu přímo nezmínila, nicméně aktivisté už léta pouštějí přes hranici balony s letáky kritizujícími severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Od začátku pandemie, resp. od prvních oficiálních případů nákazy v zemi od 12. května letošního roku mělo „příznaky horečky,“ jak nemocné Severní Korea v této souvislosti označuje, téměř 4,7 milionů lidí. Země také avizuje 79 zemřelých, čísla jsou ale podle expertů mnohem vyšší a zkreslená tamní autoritářskou vládou.

til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme