Konec Islámského státu? Zbyla mu jen pustina na pětině původního území
Nad syrskou Rakkou přestala vlát vlajka takzvaného Islámského státu (IS). Město dobyly kurdsko-arabské Syrské demokratické síly (SDF). Teď se snaží někdejší baštu džihádistů vyčistit od posledních radikálních bojovníků. Ještě nedávno jich tam podle BBC byly tisíce. Kam islamisté zmizeli, vysvětluje Ondřej Klapal ze zahraniční redakce Radiožurnálu.
Už při pádu iráckého Mosulu se spousta džihádistů skrývala mezi uprchlíky a není vyloučeno, že se něco podobného opakovalo i tentokrát. Zbývající syrští bojovníci Islámského státu opustili Rakku díky víkendové dohodě s osvoboditeli města.
SDF tvrdí, že Rakku opustilo asi 275 lidí - spolu s nimi odešli také jejich rodinní příslušníci a další civilisté, které s sebou vzali jako lidské štíty.
Ozbrojenci měli odejít do částí Sýrie, které takzvaný Islámský stát ještě ovládá. Před odjezdem museli poskytnout své biometrické údaje, včetně otisků prstů.
Američané v Jemenu zabili desítky islamistů. 'Narušili jsme snahu vycvičit nové bojovníky,' tvrdí Pentagon
Číst článek
Zahraničních bojovníků IS podle Syrských demokratických sil ve městě po odchodu domácích džihádistů nezůstalo víc než 300. Do poslední chvíle bránili zbývající místa, která Islámský stát v Rakce kontroloval - což byly stadion a nemocnice.
V těchto bitvách jich zemřelo několik desítek. Zhruba stovka bojovníků se nejspíš ještě ve městě schovává. Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu Štěpána Macháčka pak už nebude trvat dlouho ani porážka Islámského státu na zbylých územích.
„Pak pochopitelně ještě zbudou s IS vazby a budou se podnikat podobné akce, jako provádí Al-Káida, ale jako státotvorná organizace už Islámský stát de facto skončil,“ řekl Macháček.
Islámský stát už v Sýrii i v Iráku ovládá převážně řídce osídlená území o rozloze asi pětiny toho, co kontroloval na vrcholu své síly.