Kombinace tréninku s oštěpem a na dvojskifu je ideální, chválí Barbora Špotáková
Vidět Barboru Špotákovou na atletické dráze je zcela obvyklé. Vidět ji hrát fotbal nebo volejbal, to sice už tak obvyklé není, ale rozhodně to není nemožné. Zahlédnout ale olympijskou vítězku a světovou rekordmanku v hodu oštěpem, jak brázdí říční hladinu na dvojskifu, to je rarita, kterou viděl redaktor Radiožurnálu Petr Kadeřábek.
Přicházím k loděnici Arosa v Pardubicích právě ve chvíli, kdy Barbora Špotáková společně se svým kamarádem Petrem Kaplanem dávají na hladinu Labe bílý dvojskif. Ten se při položení na vodu nechová zrovna stabilně, což trochu otupí Barbořino vodácké nadšení.
„Mám k tomu prostě takový respekt, ani nevím, proč. Přece jenom je dvojskif hrozně lehoučký a úzký, budí ve mně představu, že se lehce zvrhne. I Petr mi říkal, že mám dávat větší pozor… ale možná se toho jen bojím víc, než bych měla. Jakmile člověk zjistí, jak se na tom pohybovat, je to bezva.“
Barbora Špotáková si velmi pochvaluje kombinaci tréninku s oštěpem a na dvojskifu
Barbora už zkušenosti s jízdou na dvojskifu má. Poslední tři roky vždy alespoň jednou přemůže svůj prvotní strach a do vratké lodi usedne.
„To je snad nějaká sportovní, závodní loď, ne? Předtím jsme jezdili na takových dědečcích,“ usmívá se Barbora Špotáková nad bílým dvojskifem.
„Mám ji půjčenou tady z klubu z mistrovství světa veteránů, je to novější loď, lehounká a lepší do vln,“ vysvětluje jí Petr Kaplan.
„Mně ale přijde, že je víc vratká!“ namítá Barbora, která Petrovi evidentně příliš nevěří, ale nakonec se do úzké lodi nasouká a může se vyrazit.
„Zatím jenom sedím, jo?“ ujišťuje se česká oštěpařka, ale po chvíli už se nechá od Petra Kaplana instruovat, jak zvolit správnou polohu, aby si člověk nevykopl veslo, a připojí se k němu.
Při „plavbě“ připojuje Petr Kaplan další informace, které zná každý, kdo se skifu věnuje, a Barbora Špotáková tak vstřebává, jak správně sedět, držet veslo i jak ho správně použít.
„Nařizuje se to jinak v zářezu a jinak při odhozu, jo, to jde o milimetry,“ vysvětluje například Petr Kaplan.
Správná kombinace
Po více jak půlhodině přiráží loď bezpečně k molu. Ještě po několika minutách pobytu na břehu Barboru neopouští soustředěný výraz, který měla na své tváři během celé jízdy.
„U tohohle se musím vždycky soustředit na sto procent, protože jakmile mi trochu upadne koncentrace, veslo mi zajede hluboko a hodí to se mnou tak, že už se potom bojím,“ usmívá se už uvolněná Barbora Špotáková a užívá si právě načerpaný veslařský zážitek a navíc i dobrou přípravu před světovým šampionátem
„My vlastně v tréninku pořád přetěžujeme přední stranu ramen, a najednou se tímto cvičením stimulují mezilopatkové svaly, což potřebujeme kompenzovat. K oštěpu je tohle skvělá kombinace, zapojují se jiné svalové skupiny, což mi vždycky hodně pomohlo. Proto jsem sem přišla teď na vrcholu sezony, abych se vyladila na mistrovství světa. Kdyby se v Tegu zadařilo, toto by na úspěchu mělo svůj podíl,“ pochvaluje se Barbora Špotáková.
Pokud tomu tak opravdu bude, je nadmíru jasné, že mezi veslaře zavítá Barbora i příští rok před olympijskými hrami v Londýně.