Klimatické změny mění chuť indického čaje, tvrdí pěstitelé
Pěstitelé čaje z indického státu Ásám si stěžují, že se vinou klimatických změn mění nejen množství čajových lístků, ale i chuť čaje. Kvůli zvyšování teplot a výkyvům dešťových srážek prý přišel černý Ásám o svoji tradiční sílu a hořkost.
Ásámská pobočka asociace indického čaje uvádí, že se rok od roku snižuje úroda. Zatímco v roce 2007 se v Ásámu vypěstovalo na plantážích 564 tisíc tun čaje, loni to bylo o 100 tisíc tun méně. Jak ale na Rádiu Česko řekl fotograf, publicista a spoluautor knihy Příběh čaje, Michal Thoma, nedostatek ásámského čaje se nijak výrazně na čajovém trhu neprojeví.
„Velké společnosti, které ásámský čaj používají do svých směsí, jsou schopny jej snadno kompenzovat dovozem z jiných pěstitelských regionu, například z Afriky nebo Srí Lanky. A jeho nedostatek se neprojevuje ani na okrajovém čajovém trhu - čistých celolistých čajů,“ uvedl.
Kromě úrody ale pěstitele trápí změna chuti ásámského čaje. Už prý není tak silný a lehce nahořklý jako býval. S tím Thoma také úplně nesouhlasí. Jak uvedl, on osobně nezaznamenal nějakou dramatickou změnu chuti ásámského čaje.
„I když je pravda, že dlouhodobě je problém, že zvláště levnější sorty ásámského čaje neměly ty kvality, které vždycky byly na něm oceňované,“ dodal.
Otázkou ale podle něj je, zda to lze přisuzovat pouze změně klimatu, protože, jak připomněl, ásámský a vůbec indický čajový průmysl čelí v posledních 15 letech řadě problémů.
„Ať už jsou to sociální změny v pěstitelských oblastech, snižování poptávky na domácím trhu, různé snižování nákladů při produkci a také přesun zájmu velkých zahraničních čajových společností, které byly hlavním odběratelem, do jiných pěstitelských oblastí – například do Afriky, kde má čaj kvalitu čím dál tím lepší a přitom je levnější,“ vysvětlil.