Tchaj-pej je možná překvapivě plná malých kaváren s výběrovou kávou. Vybrala jsem si jednu, která má u vchodu nápis, že existuje od roku 2022 a provozuje ji „špatný pár, který ale nabízí dobrou kávu“.
V horkém létě nás kromě dobře vychlazené limonády s ledem může daleko lépe ochladit pití horkého čaje. Jak je to možné a za jakých podmínek, se dozvíte v Gastroglose od Dagmar Heřtové.
Čaj obsahoval patnáctkrát více pyrolizidinových alkaloidů, než připouští zákonný limit. Ve vysokých dávkách může vést konzumace k poškození jater a některé mohou obsahovat karcinogeny.
V Česku podle deníku E15 přibývá lidí s vysokými důchody. A spotřeba plynu v Česku letos spadla meziročně už o 15 procent, píšou Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Podle vědců nelze říct, zda-li může za snížené riziko náhlého úmrtí samotné pití čaje nebo věci s tím spojené. Na to upozorňuje i pražský IKEM, podle nějž je výzkum navíc zatížený statistickou chybou.
Prezident Vladimir Putin uložil ministrovi zemědělství Dmitriji Patruševovi, aby rozšířil pěstování byliny, která je podle něj užitečnější než nějaká koka-kola, která je podle Putina samá chemie.
Farmáři si stěžují, že vláda Šrí Lanky není ani schopná ani ochotná lidem pomáhat. Sami se tak musí vypořádat s následky hospodářské krize, která silně zasahuje zejména ty nejchudší.
Pákistánský ministr pro rozvoj Ahsan Iqbal požádal občany, aby konzumaci čaje snížili o jeden až dva šálky denně. Pákistán má totiž v současnosti devízové rezervy jen na dva měsíce.
Bábovka má velké ambice, je nadmíru vláčná a chuťově naprosto skvělá, přesto je tak trochu bláznivá. Mám na mysli především zdobení, které si nezadá s kousky moderních cukráren.
Tento týden mám pro vás dvě zprávy. Dobrou a špatnou. Špatná zpráva třeba je, že káva je nevhodná, dobrá zpráva je, že je vhodná. Že si protiřečím? Kdo to dneska nedělá?
Jak nedávno připomněl John Oliver ve své televizní show na stanici HBO, v Británii platí zákaz využívat záznamy z parlamentních debat v komediálních pořadech a politické satiře.
Káva, čaj i čokoláda chutnaly v minulosti jinak, než jak je známe dnes. Historii těchto nápojů, jejich oblibu v novověku i účinky, které jim lidé připisovali, zmapoval historik Karel Černý.
Nápojářská skupina Kofola kupuje českého výrobce bylinných čajů Leros. Získá stoprocentní podíl firmy a převezme všechny její výrobní kapacity i zaměstnance.
Jak to, že jediný čajový lístek může mít tolik chutí? To teď poodhalili botanici, kteří prolomili genetický kód čajovníku čínského, z kterého se získává nejstarší a nejoblíbenější povzbudivý nápoj.
Čaj pchu-er je díky své specifické, zemité chuti známý mezi milovníky čaje po celém světě. Méně lidí už ví, že jeho cena souvisí podobně jako u vína s jeho stářím a může stát i statisíce korun.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zadržela tři a půl tuny želé kuliček pro přípravu nápoje zvaného Bubble tea. Kuličky totiž obsahovaly přídatnou látku konjak označenou také E425, která může především dětem způsobit vážné zdravotní komplikace a nesmí být podle zákona v želé cukrovinkách obsažena, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radoslav Pospíchal.
Čtyři z pěti Britů prý neumějí správně připravit šálek čaje. K tomuto překvapivému závěru dospěli vědci z londýnské University College. Podle autorů studie se Britové tváří, že o přípravě čaje vědí všechno. Přitom jim ale prý unikají základní skutečnosti.
Vloni se do Česka přivezlo dvakrát tolik čaje než před deseti lety. Nejoblíbenější je stále černý čaj, roste i obliba zeleného. Češi si stále více dávají čaj i v kavárnách či restauracích.
Na aukci v Hongkongu se dnes draží čaj, který na váhu stojí více než zlato. Jeho vyvolávací cena je milion hongkongských dolarů, tedy 2,5 milionu korun. Unikátní poválečný černý čaj z Číny má být jedním z nejkvalitnějších tohoto typu.
Dav 700 rozzlobených dělníků na indické čajové plantáži zapálil dům svého nadřízeného. Ten v něm uhořel i s manželkou. Policie zatkla tři lidi a vyšetřuje, jestli šlo o úmyslnou vraždu.
Američtí vědci zveřejnili zprávu, o které se milovníkům čokolády doposud jen snilo, nebo možná ani nesnilo. Konzumace čokolády může vést ke štíhlé postavě. Jedinou podmínkou je, že se musí jíst pravidelně, a to několikrát do týdne, nikoli nárazově.