Katolická církev v Rakousku zaplatila obětem sexuálního zneužívání miliony eur
Už dva roky funguje v Rakousku komise pomáhající obětem sexuálního zneužívání v katolické církvi. Za tu dobu posoudila stovky případů a přiznala odškodné v řádech milionů eur. Skandál se zneužíváním dětí v církevních zařízeních svého času zasáhnul prakticky celou Evropu. V Rakousku tohle téma rezonuje dodnes.
„Lidí, kterých se to týká, je očividně mnohem víc než jsme čekali,“ přiznává v kanceláři v centru Vídně koordinátor komise pro oběti církevního zneužívání Herwig Hösele.
Od roku 2010 kdy katolická církev komisi ustanovila, se přihlásilo víc než 1200 lidí. Komise zatím projednala asi 700 případů, a většinou přiznala odškodné, celkem ve výši 8 milionů eur.
„Způsob jakým komise rozhoduje o nároku na odškodné je vlastně velmi jednoduchý a obecný. Narozdíl od klasického právnického postupu, se komise často v případě pochybností velmi snadno přikloní na stranu oběti,“ vysvětluje Hösele.
Komise má pestré složení, od sociálních pracovníků, přes psychiatry a psychology až po soudce. Komisi vytvořila před dvěma lety sama katolická církev jako nezávislou instituci.
Oběti zneužívání přesto někdy komisi kritizují. Jak může být nezávislá, když ji zřídila církev, tedy pachatel a původce skandálu se zneužíváním mladistvých?
Herwig Hösele je ale přesvědčený, že komise svoji úlohu plní dobře:
„V mezinárodním srovnání si Rakousko vede velmi slušně. Například v Německu se s oběťmi sexuálního zneužívání v církvi zdaleka nevyrovnali tak jako Rakousko, ani co se týká odškodného. I když samozřejmě peníze tyhle zločiny nemůžou zcela odčinit, jsou to jen gesta. Ale na katolickou církev se kladou velké morální nároky a je jasné, že se nemohla tvářit jakoby nic.“
Většina z dosud posuzovaných případů zneužívání v církvi v Rakousku se odehrála v 60. letech minulého století. O celkovém počtu zneužitých dětí a mladistvých se pouze spekuluje, publicita kolem skandálu může povzbudit další oběti, aby se přihlásily.
Komise jim může přiznat buď finanční odškodné, anebo terapii u psychologa. Obojí platí katolická církev.