Katedrála Notre-Dame se slavnostně otevřela. Na ceremoniál dorazili Bidenová, Trump i Zelenskyj
Asi jen ti největší optimisté si dovedli 15. dubna roku 2019 při pohledu na záběry hořící katedrály Notre-Dame v Paříži představit, jak rychle a jak dokonale se podaří tento symbol nejen katolické církve, ale celé Francie opravit. V sobotu večer se obnovená katedrála slavnostně otevřela. Do Paříže se kvůli tomu sjeli státníci z celého světa, zúčastnili se například Donald Trump nebo Volodymyr Zlenskyj. Chyběl ale papež.
Slavnostní otevírání zkomplikovalo počasí, protože už dopředu meteorologové hlásili déšť a silný vítr. Francouzský prezident Emmanuel Macron měl původně přednést svůj projev před katedrálou, ale nakonec musela být tato část programu přesunuta dovnitř.
I tak ale organizátoři dodrželi, pro Francouze velmi důležitý, princip oddělení státu od církve, takže se Macron nezapojoval do církevní části programu. Následně katedrálu slavnostně otevřel pařížský arcibiskup Jan Ulrich.
Průběh ceremoniálu
Po otevření dveří katedrály do ní vstoupil i prezident Emmanuel Macron. Na jedné straně ho doprovázela manželka Brigitte na druhé straně pařížská starostka Anne Hidalgová. Prezidentský pár se pak posadil ke zvolenému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který měl tak opravdu čestné místo.
Na znovuotevření Notre-Dame přiletí Trump, Zelenskyj i princ William. Z Česka dorazí Duka
Číst článek
Macron ve svém projevu připomněl celosvětovou solidaritu, pomoc po požáru Notre-Dame. Poděkoval všem, kteří tuto slavnou památku pomohli zachránit. Asi nejdojemnějším okamžikem bylo, když do katedrály vstoupili ve svých uniformách hasiči, kteří před pěti lety Notre-Dame zachránili. Na nábřeží i přímo v katedrále Notre-Dame sklidili obří potlesk. Přímo na katedrále se taky promítal velký nápis „Merci“, tedy děkujeme.
Ceremoniálu se zúčastnila i čtyřicítka představitelů států, včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a nebo již zmíněného Donalda Trumpa se stopadesátičlenným doprovodem včetně Elona Muska. Hostů bylo celkem kolem 1500.
Francouzský prezident má za sebou při této příležitosti také řadu diplomatických jednání, jejichž předmětem byla i válka na Ukrajině a Blízký východ.
Chrám Matky Boží, který byl před požárem vůbec nejnavštěvovanější památkou v Paříži, se otevře veřejnosti den po slavnostním ceremoniálu, tedy v neděli 8. prosince.