„Francouzi počítají s tím, že každý rok se do katedrály bude chtít podívat 15 milionů návštěvníků, lidé si budou muset místo rezervovat,“ říká zpravodaj Martin Balucha pro Radiožurnál.
Česká republika nebude mít v Paříži politické zastoupení. Slavnosti se ale zúčastní arcibiskup Dominik Duka. O zastoupení ho požádal arcibiskup Graubner, protože se nemůže zúčastnit.
Už v sobotu se v Paříži otevře katedrála Notre-Dame, která před pěti lety vyhořela. V posledním díle našeho seriálu se dozvíte, jak bude rekonstrukce pokračovat v dalších měsících.
Při slavnostním znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame se rozezní zvony, které poškodil požár před pěti lety. Jaký mají zvuk a jak je řemeslníci z Normandie opravovali?
Při požáru pařížské katedrály Notre-Dame před pěti lety obletěly svět záběry padající dřevěné věžičky z 19. století. Ve třetím díle seriálu se dozvíte, jak řemeslníci postavili novou dřevěnou věžičku.
„Podíleli jsme se na obnově středověké střešní konstrukce nad hlavní chrámovou lodí a chórem. Nejdřív jsme museli opracovat jednotlivé trámy, pak je tady zdvihnout a připevnit,“ říká tesař Matteo.
Jednu z nejvýznamnější pamětihodnosti francouzské metropole otevře Macron slavnostně za týden v sobotu a od 8. prosince si ji bude moci opět prohlédnout veřejnost.
Tisíce dřevěných, kamenných a kovových pozůstatků z vyhořelého pařížského chrámu Notre-Dame bylo pečlivě vyzvednuto z popela, dostalo inventární číslo a bylo uloženo na tajném místě nedaleko Paříže.
Pařížská katedrála Notre-Dame už brzy získá svou chloubu – majestátní kříž, který při požáru před pěti lety spadl ze střechy slavné památky. Jak výrazně byl poškozený? A jak ho řemeslníci opravili?
Už za necelých sedm měsíců se v Paříži znovu otevře katedrála Notre-Dame a znovu se rozezní její zvony. Jak výrazně je před pěti lety poničil požár? A jak je technici opravovali?
Přesně před pěti lety Paříž a s ní celá Francie zatajily dech. Požár zachvátil jeden ze symbolů země a jednu z nejnavštěvovanějších památek, katedrálu Notre-Dame.
„Měl jsem to štěstí, že jsem mohl pracovat s českými mistry,“ říká tesař François Calame. Je přesvědčen, že speciální techniky najdou využití i při dalších přestavbách.
Katedrála se rekonstruuje po požáru, který ji poškodil v roce 2019. Francouzský prezident Emmanuel Macron místo navštívil před pár týdny a potvrdil, že by se měla znovu otevřít 8. prosince 2024.
Nákladní loď do Paříže přivezla části krovů, které jsou vyrobené z masivního dubového dřeva. Jeřáby je v létě zvednou na střechu katedrály a řemeslníci je tam postupně upevní.
Řemeslníci v těchto dnech vyrábějí a dokončují některé díly vysoké dřevěné věže, jejíž dvojče shořelo a která se stala symbolem přestavby. „Některé kusy dřeva se stabilizují za 25 až 30 let,“ říkají.
„Během několika hodin, kdy jsme si mysleli, že se katedrála zřítí, a že ji definitivně ztratíme, nás napadlo, že bychom mohli vyprávět její příběh,“ přibližuje pro Radiožurnál režisér představení.
„V hlavní roli: mezinárodní hvězda, pařížská katedrála Notre-Dame. Její protivník: impozantní a charismatický démon, oheň,“ popisuje filmové drama režisér a scenárista Jean-Jacques Annaud.
Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování, odvoz velkých varhan a další práce již skončily.
„Výsledky posledního měření ukázaly, že koncentrace olovnatého prachu na některých místech prostranství před chrámem je vyšší, než je v Paříži běžné,“ uvedla místní policie.
Polovinu všech dubů na stavbu krovů a žebroví bude pocházet ze státních a obecních lesů. Druhou polovinu věnovalo 150 soukromých majitelů. První poražený strom měl metr v průměru a 20 metrů na výšku.
Původní kameny pro stavbu katedrály se těžily v pařížském podzemí ve 12. a 13. století. Šlo o vápenec z geologických vrstev vytvořených před 41 až 48 miliony let, které jsou hojné v Paříži a v okolí.
Katedrála vyhořela 15. dubna 2019. Od té doby arcibiskup v pařížském svatostánku slavil jen jednu malou mši pro kněze a uspořádal jedno komorní setkání o Velikonocích.
Je to vůbec poprvé, kdy lidé na celém světě mohou v jednu chvíli a živě nahlédnout do slavné památky. K vidění budou opravy po požáru a prozkoumat mohou i bezpečnostní práce.
Podle studie, kterou tento týden zveřejnil odborný tisk, obsahovaly vzorky medu z úlů severozápadně, tedy po větru od požáru katedrály, průměrně téměř třikrát více olova než před požárem.